SOUL, BRATISLAVA. Severná Kórea naďalej intenzívne pokračuje v jadrovom programe. Včera prekvapila vyhlásením, že dokončuje proces obohacovania uránu. Informovala o tom severokórejská delegácia pri OSN. Ak by sa obohacovanie podarilo, získala by krajina ďalšiu možnosť výroby jadrových zbraní.
Urán prichádza po plutóniu
Severná Kórea dvakrát testovala jadrové zariadenia využívajúce plutónium. Posledné testy z mája tohto roku vyvolali medzinárodné odsúdenie a sankcie Bezpečnostnej rady OSN. Severná Kórea sankcie odmieta a tvrdí, že obohacovanie uránu je reakciou na ne. Vo využívaní plutónia krajina pokračuje aj podľa najnovšieho vyhlásenia.
Americký vyslanec pre túto krajinu Stephen Bosworth vyhlásenie okamžite odsúdil, vyvoláva podľa neho obavy. Zdroj agentúry Interfax z prostredia ruskej diplomacie to označil za alarmujúci precedens. Sever otvorene a demonštratívne ignoruje rezolúciu OSN o zastavení jadrového programu, povedal.
Ešte pred tromi mesiacmi Severná Kórea popierala, že by pracovala na obohacovaní uránu. Obviňovali ju však z toho juhokórejské úrady, píše BBC.
Výroba jadrových zbraní pomocou uránu zrejme nebude pre Severnú Kóreu ešte niekoľko rokov aktuálna, pretože na to nemá dostatočné zariadenia ani know-how, tvrdia odborníci
Pomôže Irán?
Expert na kórejský jadrový program Siegfried S. Hecker pre Washington Post však upozornil na dobré vzťahy s Iránom, ktorý takéto zariadenia vlastní.
Na blízkovýchodnú alternatívu poukazuje aj prípad sýrskej jadrovej elektrárne, ktorú v roku 2007 zbombardoval Izrael. Dokázalo sa, že pri výstavbe pomáhala Severná Kórea, keďže pripomína jej komplex Jong-bjon.