al.
Na svoje hlavné vystúpenie si ako správny taktik Kalvoda počkal. Prvý deň nechal na mediálnom výslní Melčáka. Na druhý deň vzal médiá útokom. To právnici bežne nerobia. Kalvoda je však hocičo iné, len nie bežný advokát, ktorého zaujíma viac ako len ústava.
Českí politici, ktorým tak dômyselne prekazil náruživé prípravy na voľby, naňho museli byť nahnevaní. Včera to bol však on, kto na nich z českých médií útočil.
Snahu politikov privodiť predčasné voľby provizórnym zákonom označil za „ústavný zločin“. Nekompromisný názor má aj na návrhy ústavného zákona, ktorým chcú voľby jesenný termín volieb zachrániť. „Tie projekty sú akoby z učebnice komunistickej právnej doktríny,“ povedal v jednom z rozhovorov. „K ústave sa tak pristupovať nesmie,“ pridal poučenie.
Ústavný súd by sa Kalvodovou sťažnosťou nemusel vôbec zaoberať. Keby bola napísaná nekvalitne. To však nebola a ani nemohla byť.
Kalvoda ako niekdajší šéf malej, ale významnej Občianskej demokratickej aliancie sedel v českých vládach v 90. rokoch. Bol vicepremiérom i ministrom spravodlivosti. Z politiky musel odísť v roku 1996, keď sa zistilo, že titul JUDr. používal neoprávnene.
Odvtedy to veľakrát oľutoval a získal ozajstný titul a to aj advokátskou „praxou“.
So svojím bývalým zamestnávateľom sa bojovať nebojí. Naopak.
V roku 2002 podnikateľovi Josefovi Šťávovi vyhral niekoľkomiliónovú arbitráž so štátom. To, že ako vicepremiér stál predtým v rovnakej kauze na opačnej strane, mu nijako neprekážalo. Naopak.
K starému boju proti politickej elite sa Kalvoda vrátil. Prečo, vie iba on. Melčákova nespokojnosť bola len príležitosť.