V kritických situáciách sa dokážu ODS a ČSSD dohodnúť. To ešte neznamená, že budú vládnuť znovu spolu.
PRAHA, BRATISLAVA. Pri pohľade na ostrú českú predvolebnú kampaň to vyzerá, že najväčšie politické strany sa ťažko na niečom zhodnú. ODS vo videoklipe posiela šéfa socialistov na Mars, ČSSD odpovedá, že „vzhľadom na mieru korupcie Topolánkovej vlády predpokladáme, že Mars je už skúpený jej bývalými členmi“.
Zdanie neprekonateľných rozdielov však klame. Kým volebné štáby socialistov a občianskych demokratov pracujú na negatívnej kampani, ich lídri spoločne hľadajú riešenie. Je totiž kríza.
Tlačia ich minuté peniaze
Cestou von z najnovšej, ústavnej krízy má byť bleskové schválenie ústavného zákona, ktorý Poslaneckej snemovni umožní rozpustiť sa a vypísať nové voľby.
Minister vnútra dal už včera tlačiť 400 miliónov hlasovacích lístkov, hoci je termín volieb stále neistý.
Líder socialistov Jiří Paroubek aj jeho rival z ODS Mirek Topolánek si však veria. S menšími stranami sa dohodli na zmene ústavy, ak Ústavný súd nerozhodne v ich prospech a sťaží uskutočnenie predčasných volieb v jesennom termíne.
Ten ústavní sudcovia spochybnili v utorok, keď prijali sťažnosť poslanca Miloša Melčáka, ktorému sa nepáčilo skrátenie jeho mandátu.
Kým ODS pripúšťa voľby v novembri, ČSSD to chce stihnúť ešte v októbri. Politici argumentujú, že ak včas nenahradí úradnícku vládu riadna, Česko sa ocitne v rozpočtovom provizóriu. Svoje podľa nich do volieb vložil už štát (123 miliónov českých korún na prípravu) aj ČSSD a ODS (obe strany na kampaň už minuli po 150 miliónov).
Takúto zhodu sa najväčším súperom nepodarilo dosiahnuť po prvý raz. Reč nie je o spoločnom vládnutí v rokoch 1998 až 2002 známom ako opozičná zmluva. Obaja rivali čulo spolupracujú, odkedy Paroubek na jar zvrhol vládu Mirka Topolánka.
Veľká koalícia? Iba ak...
Už v máji z vôle ODS a ČSSD vznikla nová, úradnícka vláda. Zo 17 členov len dvoch nominovala Strana zelených. Neskôr sa dohodli aj na ekonomickom protikrízovom balíčku, kde si vzájomne spravili ústupky. To v Česku vzbudilo obavy z veľkej koalície po nových voľbách.
„Nič na tom nie je až také zlé,“ komentuje spoluprácu politológ Bohumil Doležal. „Záujem je krízu prekonať.“ Pripomína tiež, že napríklad názory na šrotovné sa už rozchádzajú. Aj samotní lídri úvahy o veľkej koalícii vytrvalo popierajú.
Zmeniť by to mohol len výsledok volieb. Ak víťazovi, ČSSD či ODS, nepostačia hlasy malých strán na väčšinu v parlamente.