Paríž 28. marca (TASR) - Francúzsko neposkytne USA dôkazy, ktoré by mohli viesť k rozhodnutiu o treste smrti pre francúzskeho občana Zacariasa Moussaouiho v prípade, že ho porota uzná vinným zo sprisahania a prípravy minuloročných teroristických útokov v USA.
"Budeme pokračovať v spolupráci v právnej oblasti. Avšak za nijakých podmienok USA nevydáme žiadny dôkaz, ktorý by mohol byť potom použitý na požadovanie trestu smrti," uviedla dnes francúzska ministerka spravodlivosti Marylise Lebranchuová.
Ak by totiž americká justícia rozhodla o výkone trestu smrti, tento krok by určite vzbudil vlnu kritiky nielen zo strany Francúzska, ale i ďalších európskych štátov jednoznačne sa stavajúcich proti výkonu trestu smrti. Samotné Francúzsko zrušilo trest smrti v roku 1981, pričom jeho výkon považuje za porušovanie ľudských práv.
Francúzsky minister zahraničných vecí Hubert Védrine dnes vyjadril ľútosť nad rozhodnutím amerického ministerstva spravodlivosti, ktoré bude požadovať pre Moussaouiho trest smrti. Odsúdili ho Moussaouiho právny zástupca z Francúzska Francois Roux a Francúzska liga bojujúca za ochranu ľudských práv.
Americký minister spravodlivosti John Ashcroft zamietol námietky francúzskeho ministerstva spravodlivosti, ktoré sa chcelo vyhnúť požiadavke trestu smrti.
Moussaoui je zatiaľ jediným obvineným v USA z priamej účasti na teroristických útokoch na New York a Washington z 11. septembra. Tridsaťtriročný Francúz marockého pôvodu je obžalovaný zo sprisahania v spolupráci s hľadaným teroristom Usámom bin Ládinom, únoscami lietadiel a ďalšími osobami zapojenými do teroristických útokov.
Ashcroft musí ako najvyšší predstaviteľ spravodlivosti v USA odsúhlasiť všetky federálne prípady, v ktorých je navrhovaný trest smrti. V Moussaouiho prípade prijal odporúčania štátnych žalobcov.
Tí tvrdia, že jeho činy vyústili v smrť približne 3000 ľudí, čo predstavuje najväčšiu stratu na ľudských životoch v histórii kriminálnych činov vykonaných v USA. Americkí predstavitelia uviedli, že Moussaoui sa mohol pripravovať ako 20. únosca lietadiel. Na palube lietadla, ktoré sa zrútilo v Pennsylvánii sa totiž nachádzali iba štyria únoscovia, zatiaľ čo v ostatných troch unesených strojoch boli piati únoscovia. Žalobcovia zároveň podotkli, že vzhľadom na následky svojho kriminálneho činu nepreukázal dostatok ľútosti.