TCHAJPEJ, BRATISLAVA. Mal to byť historický okamih. Po viac než šesťdesiatich rokoch obnovili v pondelok priamu leteckú prepravu ľudí medzi Čínou a Taiwanom. Nakoniec sa žiadne oslavy nekonali.
Prvý stroj sa z tchajpejského letiska odlepil od zeme bez fanfár a čínskych delegátov. Peking tak dal jasne najavo, čo si myslí o päťdňovej návšteve dalajlámu na ostrove, ktorý považuje za svoje územie.
„Zhorší to vzájomné vzťahy," citovala agentúra AP vyhlásenie čínskej diplomacie ešte predtým, ako tibetský duchovný vodca pricestoval v nedeľu na Taiwan.
Peking zrušil svoje akcie
Dalajláma, ktorý ostrov predtým už dvakrát navštívil, ubezpečoval svojich hostiteľov, že jeho návšteva nebude mať politický rozmer. Na Taiwan sa prišiel 74-ročný mních najmä pomodliť a vyjadriť sústrasť obetiam ničivého tajfúnu Morakot, ktorý tam minulý mesiac zabil najmenej 571 ľudí.
Peking však má na celú záležitosť úplne iný názor. Turné separatistu, ako Čína dalajlámu nazýva, po území odpadlíckej provincie, ako zase častuje komunistický režim malý demokratický ostrov, považujú v miliardovej krajine za provokáciu.
V reakcii na to, že taiwanský prezident Ma Jing-ťiou návštevu dalajlámu oficiálne schválil, zrušila čínska strana niekoľko plánovaných ciest na Taiwan.
Čínska delegácia tak bude chýbať v sobotu na slávnostnom otvorení olympijských hier pre nepočujúcich v Tchajpeji a delegácia finančníkov, vedená šéfom čínskej centrálnej banky, zase odhlásila svoju účasť na seminári tchajpejskej finančnej nadácie.
„Odložili svoju návštevu pre technické dôvody, bez uvedenia bližších detailov. Ale myslím si, že aj vy aj ja vieme, prečo neprišli," povedal agentúre AFP šéf nadácie Sunny Čchou.
Dalajlámu čakalo na Taiwane vrelé privítanie. Na štadióne v meste Kaosiung sa prišlo za obete tajfúnu pomodliť viac než 17-tisíc ľudí.
„Som veľmi oslovená tým, že dalajláma prišiel na Taiwan navštíviť príbuzných obetí," povedala pre AP pracovníčka tamojšej banky Vivien Čchengová.
Tisíce ľudí spievali modlitby spolu s dalajlámom, ktorý to žartovne komentoval. „Ja spievam v tibetčine, vy budete spievať v mandarínčine, ale bude to znieť ako chaos," citovala dalajlámu BBC.
Na štadióne nechýbala ani Tsai Ingwen, líderka opozičnej Demokratickej pokrokovej strany, ktorá tibetského mnícha do krajiny pozvala. Dalajláma dnes verejne diskutoval aj s katolíckym kardinálom Paulom Kuo-shim, ktorý sa zasadzuje o medzináboženský dialóg.
Lídri sa dalajlámovi vyhli
Tibetský duchovný vodca sa nakoniec nevyhol ani politike. „Tešíte sa demokracii. Uchovajte si ju," povedal dalajláma podľa televízie al-Džazíra. Narážal tým na fakt, že Taiwančania napriek protestom Pekingu môžu slobodne voliť.
Čína sa v tomto prípade vyhla kritike taiwanského prezidenta, ktorý sa od roku 2008 výrazne zaslúžil o zlepšenie vzájomných vzťahov. Ma Jingťiou ani nikto z jeho vlády sa s dalajlámom počas jeho návštevy nestretne.
Ma dokonca do Pekingu vyslal špeciálneho emisára, aby celú záležitosť Číne vysvetlil.