BRUSEL. Približne 50-60 ľudí protestovalo dnes pred budovou slovenského veľvyslanectva v Bruseli proti novele slovenského zákona o štátnom jazyku.
Protestné zhromaždenie zorganizovali viaceré maďarské združenia. Podľa Lászlóa Csizmadiu z Fóra pre občiansku spoluprácu je potrebné, aby na zákon morálne i právne reagovala Európska únia. Maďarský predstaviteľ pripomenul, že problémy medzi Maďarskom a Slovenskom nikdy neboli medzi občanmi, ale na politickej úrovni, predovšetkým za súčasnej slovenskej vlády.
Maďarský europoslanec József Szájer (Fidesz) označil zákon za "hanbu Európy" a za "jeden z najhorších zákonov od druhej svetovej vojny". K zákonu by sa mal podľa neho vyjadriť predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, komisár pre slobodu, spravodlivosť a bezpečnosť Jacques Barrot a komisár pre mnohojazyčnosť Leonard Orban.
Szájer avizoval, že dokiaľ zákon nebude zrušený, poslanci za stranu Fidesz "nepremeškajú žiadnu príležitosť na to, aby otvorili túto otázku na pôde Európskeho parlamentu".
Jedným zo združení, ktoré boli spoluorganizátorom podujatia, je aj Magyar Hullám (Maďarská vlna), združujúca maďarských občanov pracujúcich v európskych inštitúciách a žijúcich v Belgicku. Podľa Mártona Vajnu z tejto organizácie je slovenský jazykový zákon "proti duchu Európskej únie". Organizátori preto odovzdali maďarským europoslancom petíciu určenú pre predsedu EP Jerzyho Buzeka, ako aj pre šéfa komisie Barrosa a komisárov Orbana a Barrota.
"Ako občianske združenie by sme chceli vyzvať politikov, aby urobili maximum s cieľom dosiahnuť zrušenie slovenského jazykového zákona," uviedol Vajna, podľa ktorého bolo pôvodne v pláne aj odovzdanie petície slovenskému veľvyslancovi v Belgicku.
Protestné podujatie, ktoré malo pokojný priebeh, podporila aj niekdajšia maďarská ministerka zahraničných vecí Kinga Gönczová. Medzi účastníkmi protestu bola tiež slovenská europoslankyňa Edit Bauer.
"Viac-menej sa to považuje za bilaterálnu záležitosť, ale aj tak si myslím, že v určitých častiach, prinajmenšom v jednom paragrafe, (zákon) narušuje právo Európskeho spoločenstva, a to patrí do kompetencie EÚ a tam by EK mohla byť aktívna, a nie nečinná," myslí si slovenská europoslankyňa.
Európska komisia však už v júli uviedla, že nebude reagovať na novelu slovenského jazykového zákona. Minulý týždeň zopakovala, že na tomto postoji zotrváva.
O slovenskom jazykovom zákone chce v stredu hovoriť s predsedom EP predsedníčka maďarského parlamentu Katalin Sziliová.