DÜSSELDORF. Úlohou členov militantnej sunnitskej organizácie Únia islamského džihádu (IJU), ktorí stoja v súčasnosti pred Hlavným krajinským súdom v Düsseldorfe, neboli iba teroristické útoky na americké zariadenia v Nemecku, ale údajne aj atentáty na nemeckých politikov. Tieto nové skutočnosti vyplývajú z dnes prečítaného obsahu protokolov z výsluchov lídra skupiny, nemeckého konvertitu na islam Fritza Gelowitza.
Podľa nich podnecoval k týmto činom šéf výcvikového tábora IJU v Pakistane, istý Achmed - avšak Fritz Gelowitz sa tejto možnej úlohe viac nevenoval, pretože ju považoval za priveľmi náročnú. Konkrétne mená politikov údajne v tejto súvislosti nepadli.
Obžalovaný líder skupiny, ktorému v prípade potvrdenia viny súdom hrozí v düsseldorfskom procese doživotný trest väzenia, označil však prípadný atentát na nemeckých politikov za legitímny z hľadiska Svätej vojny - džihádu -, pretože práve politici vyslali príslušníkov ozbrojených síl do Afganistanu a primali ich podieľať sa aj na iných vojnových ťaženiach proti moslimom.
Fritz Gelowicz už v prvej augustovej dekáde vystúpil pred súdom s komplexným priznaním, vylúčil účasť akejkoľvek tajnej služby na plánovaných útokoch a potvrdil, že bol spoločne s Ademom Yilmazom hnacou silou zoskupenia.
Ďalší dvaja obžalovaní, Daniel Schneider a Atilla Selek, ktorý zohnal rozbušky, hrali údajne v skupine podradnú úlohu. Súčasne však pripustil, že niektoré aktivity americkej CIA zohrali významnú úlohu pri jeho rozhodnutí zapojiť sa do džihádu.
Obžalovaný sa prezentoval pritom ako hlboko veriaci moslim, ktorý je presvedčený o svojej viere. Uviedol, že 11. september 2001 ho doviedol k tomu, aby sa intenzívnejšie zaoberal islamom. Vtedajšie teroristické útoky na americké ciele údajne najskôr odmietal, neskôr ich však schvaľoval. O svojom momentálnom postoji k tejto historickej udalosti však súdu nič neprezradil.
Trojicu islamských militantov, ktorí mali v čase zadržania 22, 28 a 29 rokov, odhalili a po mesiacoch sledovania zadržali v strednej časti Nemecka v roku 2007. Išlo o dvoch nemeckých občanov, ktorí konvertovali na islam, ako aj Turka žijúceho v Nemecku. Ukrývali 730 kilogramov peroxidu vodíka, čo by stačilo na výrobu silnejších náloží, než boli použité pri teroristických útokoch na mestskú dopravnú sieť v Londýne v júli 2005.
Zadržaní, ktorí poberali podporu v nezamestnanosti a zaoberali sa najmä prípravou teroristických útokov, tvorili podľa názoru nemeckej prokuratúry bunku antiamerickej islamistickej organizácie s názvom Únia islamského džihádu (IJU), ktorá má zázemie v Uzbekistane a strednej Ázii.
Cieľom atentátnikov bolo odpáliť simultánne viacero bômb umiestnených v autách pred objektmi americkej armády, diskotékami alebo reštauráciami, ktoré často navštevujú Američania. Konkrétne ciele si síce ešte nestihli stanoviť, útokmi však chceli zabiť alebo zraniť čo najviac ľudí, uviedli už po zmarení útokov spolková prokurátorka Monika Harmsová a šéf Spolkového kriminálneho úradu (BKA) Jörg Ziercke.
Americká strana informovala, že hlavnými cieľmi teroristov mali byť medzinárodné letisko vo Frankfurte nad Mohanom a neďaleká americká letecká základňa Ramstein.
Štvrtým obžalovaným v procese je komplic skupiny zadržaný o dva mesiace neskôr v tureckom meste Konya. Ide o spomínaného približne 20-ročného muža, ktorý mal na starosti zabezpečenie rozbušiek do náloží.