PRAHA. Záchranu 669 prevažne židovských detí z Čiech v roku 1939 si dnes v Prahe na 1. nástupišti hlavnej železničnej stanice pripomenuli stovky ľudí vrátane samotných zachránených detí a ich potomkov. Na nástupišti odhalili pomník a následne sa dal do pohybu historický vlak ťahaný dvojicou parných lokomotív, ktorý do piatku prejde cez Nemecko a Holandsko až do Londýna.
Záchrancom detí je bývalý britský úradník Nicholas Winton, ktorý od 14. marca do 2. augusta 1939 zorganizoval osem transportov detí z Prahy do Londýna. Deviaty transport pre vyše 200 detí sa mal uskutočniť 3. septembra, ale kvôli začiatku vojny bol zrušený. Winton dokázal zohnať pre deti výjazdné povolenia a v Británii im zaistil pobyt v rodinách.
"Všetky dobré skutky sa nekončia v čase, ale, v podstate, trvajú na večnosť. A to je na tom to úžasné. A je to pripomenutie obrovskej ľudskosti a odvahy riskovať vlastný život kvôli iným životom, a to je niečo, čo si musíme čas od času pripomenúť, keď sa niekedy strácame pod ťarchou každodennosti," povedal pre TASR jeden z účastníkov odhalenia sochy a vypravenia vlaku, minister zahraničných vecí ČR Jan Kohout.
Vypravenie Wintonovho vlaku dnes využil predseda českého Senátu Přemysl Sobotka na pripomenutie hrozby antisemitizmu a extrémizmu v Európe a vo svete. Cesta vlaku z Prahy do Londýna je vyvrcholením projektu Winton TrainInšpirácia dobrom, ktorý trval od vlaňajšieho mája a bol zameraný najmä na mladých.
Cesta vlaku sa skončí v piatok v Londýne, kde bude na Liverpoolskej železničnej stanici vítať vlak a jeho cestujúcich osobne, dnes už 100-ročný sir Nicholas Winton. Za záchranu detí bol Winton povýšený do rytierskeho stavu a vyznamenaný vysokými štátnymi vyznamenanými v Británii aj v Česku.
O čine britského úradníka sa nevedelo až do roku 1988, pretože on sám o tom nikdy nehovoril ani so svojou manželkou. Práve ona však našla v ich dome doklady a prípad sa následne dostal do sveta zásluhou britskej historičky Elisabeth Maxwellovej a neskôr slovenského dokumentaristu Mateja Mináča.