PEKING. Barmskí (mjanmarskí) utečenci, ktorí našli útočisko v juhočínskej provincii Jün-nan, sa začali vracať do svojich domovov. V pondelok o tom informovala čínska štátna tlačová agentúra Nová Čína (Sin-chua).
Vyše 30 tisíc ľudí utieklo koncom minulého týždňa pred bojmi v provincii Kokang medzi vládnymi jednotkami a povstaleckými skupinami. Podľa barmských štátnych médií boje na severovýchode krajiny už ustali a oblasť sa vrátila do "normálu", stále však ostávajú obavy pred ďalším násilím. Vláda v Pekingu predtým veľmi netradične pokarhala barmských lídrov za vzniknutý konflikt. O počte obetí nie sú presné informácie, keďže do utečeneckých táborov nevpustili úrady zahraničných novinárov. Informovala o tom britská spravodajská stanica BBC.
Podľa nedeľňajšieho vyhlásenia sa už 3-dňové boje skončili. Konflikt vypukol medzi rebelmi na území severného štátu Šan a vládnymi vojakmi. Oficiálne údaje hovoria a veľmi malých počtoch obetí, ktoré sú v nepomere k obrovským počtom utečencov. Vláda prišla o 26 mužov a militanti o 8.
Analytici sa domnievajú, že posledné boje sú súčasťou tvrdej ofenzívy barmských vládnych jednotiek voči etnickým skupinám. Čína v piatok vyzvala barmských lídrov, aby si urobili v krajine poriadok, zložili zbrane a zabránili tak ďalšiemu krviprelievaniu a úteku obyvateľov.
Skutočná príčina konfliktu s etnickými milíciami, ani kedy skutočne vypukol, nie je známa, obyvatelia chudobného Kokangu v štáte Šan však začali hranice do provincie Jün-nan prekračovať už vo štvrtok ráno.
Organizácie na ochranu ľudských práv obviňujú vojenský režim zo zabíjania, mučenia, znásilňovania a ďalšieho zneužívania príslušníkov etnických menšín. Okolo 17 etnických skupín bojovalo s armádou za autonómiu, ale väčšina z nich už podpísala s vládou v Rangúne prímerie. Najsilnejšou povstaleckou skupinou je Národná únia Karenov (KNU), ktorá bojuje za autonómiu Karenov 57 rokov.