BUDAPEŠŤ. Maďarská reformovaná a evanjelická cirkev sa vo veci slovenského jazykového zákona obrátila na maďarských europoslancov s výzvou, aby podnietili Európsku úniu k účinným krokom v tejto otázke.
"Všetko to, čo sa na Slovensku deje na úkor občanov maďarskej národnosti, hodnotíme a prežívame ako najhrubšie ubližovanie Maďarsku a maďarstvu uplynulých mesiacov. Sloboda, rešpektovanie ľudskej dôstojnosti, solidarita a zastupovanie nášho národa je našou spoločnou vecou," cituje maďarská národná agentúra MTI z dokumentu.
Signatári v ňom pripomínajú, že používanie materského jazyka je jedným z veľkých výdobytkov reformácie, pre ich cirkvi má preto mimoriadny význam, aby členovia ich cirkevných komunít mohli posolstvo evanjelia počúvať v materinskom jazyku a aj každodenné záležitosti mohli vybavovať s jeho používaním.
Za "neprípustné" označujú cirkevní lídri odopretie vstupu na slovenské územie prezidentovi Maďarskej republiky Lászlóovi Sólyomovi 21. augusta. Podľa ich názoru bol bezprecedentný aj postup rumunských orgánov, ktoré 15. marca stiahli povolenie na pristátie maďarského prezidentského špeciálu. "Mohli by sme spomenúť aj prípad Hedvigy Malinovej alebo brutálny policajný útok z Dunajskej Stredy," tvrdia autori listu.
"Všetky tieto udalosti sú v rozpore s európskymi normami a poškodzujú nielen náš národ, ale aj duch európskeho spoločenstva a prestíž Európskej únie," konštatujú signatári. Podľa ich názoru je potrebné zomknutie všetkých, aby sa obraz Maďarska a maďarstva v Európe zmenil tak, aby nemohlo dochádzať k podobným ponižujúcim udalostiam ako na Slovensku.
Autori sa domnievajú, že poľutovaniahodný pokles medzinárodnej prestíže krajiny vedie k tomu, že sa čoraz menej darí dosiahnuť výsledky doterajšou argumentáciou, zdôrazňujúcou kolektívne práva maďarského národného spoločenstva.
Vedúci predstavitelia reformovanej a evanjelickej cirkvi, ktorí ponúkajú v liste pomoc a spoluprácu pri realizácii "spoločnej úlohy" a chcú iniciovať aj osobné stretnutia v záujme zmeny myslenia, označujú v liste za "nepochopiteľné, že Európska únia považuje spomínané prípady aj naďalej za vnútornú záležitosť dvoch krajín".