Prezident Klaus bojuje za žiarovku. Klasická stowattová je podľa neho síce „ilegálna“ (od septembra bude z rozhodnutia EÚ miznúť z obchodov), ale zároveň „slobodná a dobrá“. Občanov prezident vyzval, aby vzali útokom supermarkety a nakúpili si žiarovky do zásoby. Najlepšie do konca života.
Uvidíme, či vypukne žiarovková panika, alebo ľudia uveria Bruselu. Ten tvrdí, že úsporné žiarovky sú nielen ekologickejšie, ale i lacnejšie. Lenže to práve nesedí: keby to tak bolo, tak netreba nič zakazovať a ľudia prejdú na nové žiarovky sami. Bruselskí byrokrati tak zjavne neveria v „neviditeľnú ruku trhu“. Václav Klaus zasa v „neviditeľnú ruku prírody“. Vo štvrtok totiž podpísal petíciu proti kôrovcom na Šumave. A to je už druhá schválnosť proti ekológom v jednom týždni. Sú to totiž ekológovia, ktorí roky tvrdia, že lesy v šumavskom národnom parku sa dokážu vyrovnať so škodlivým hmyzom samy. Lesníci zase veria, že najúčinnejšie je napadnuté stromy vyrúbať. Svoje si v minulosti presadili ekológovia, ukazuje sa však, že postup škodcu to skôr urýchlilo.
Les nie je dosť rozumný, aby si s kôrovcom poradil, tvrdí Klaus a ďalší, ktorí podpísali petíciu. Možno majú pravdu, ale situácii okolo chrobáka v strednej Európe asi petícia nepomôže. To je tak, keď sa akýkoľvek problém rozhodnú riešiť politici. Nevieme, ako je to v prírode, ale v politike nepochybne „neviditeľná ruka rozumu“ nefunguje. Ibaže by sa politikom rozsvietilo. I keď s tým bledým svetlom z úsporných žiaroviek si asi nepomôžu.