Banská Bystrica 15. mája (TASR) - Oboznámiť verejnosť so židovskou kultúrou, ktorú obyvateľom Horehronia pripomína už len breznianska synagóga, je cieľom trojdňového podujatia Dni židovskej kultúry v Brezne, ktoré dnes slávnostne otvoril primátor mesta Vladimír Faško. Podujatie zorganizované na počesť obetí holokaustu, má zároveň pripomenúť nielen tamojším obyvateľom, ako málo poznajú históriu Brezna týkajúcu sa práve židovskej otázky.
Ako informovala vedúca oddelenia spoločenských vecí a zahraničných vzťahov mestského úradu (MsÚ) Anna Štulrajterová, mnohí Brezňania možno ani netušia, že v súčasnosti nežije v meste už ani jeden pôvodný Žid. "V roku 1940 tu žilo takmer 200 Židov. Po druhej svetovej vojne ich však zostala len necelá dvadsiatka a aj tá emigrovala zo Slovenska po udalostiach v roku 1968. Ako pamiatka na nich nám zostala iba synagóga a židovský cintorín," priblížila pre TASR. Podľa nej je téma holokaustu ešte aj dnes pre obyvateľov tabu, preto sa MsÚ rozhodol zorganizovať takéto podujatie.
Počas Dní židovskej kultúry sprístupnia v synagóge stálu expozíciu Z histórie židovskej komunity v Brezne. Záujemci môžu tiež navštíviť výstavy fotografií Paula Glendella a Magdalény Robinsonovej. Súčasťou akcie je aj premietanie filmov o holokauste či koncerty skupín Pressburger Klezmerband a Le Chayim.