WASHINGTON. Podľa najnovších výsledkov prieskumu verejnej mienky agentúry Gallup mu dôveruje 51 percent Američanov, čo je oveľa menej ako v čase jeho inaugurácie. Vtedy se tešil dôvere 69 percent respondentov.
Za poklesom Obamových preferencií vidia analytici najmä nepopulárnu a hlasnú diskusiu o rozsiahlej reforme zdravotníctva, do ktorej sa zapojili aj silné lobistické skupiny. Američania dnes Obamovi menej dôverujú aj v oblasti ekonomiky, pretože sa obávajú vysokých deficitov vo verejných rozpočtoch a mrhania verejnými financiami na neúspešnú stimuláciu ekonomiky. Stále stabilné hodnoty si Obama zachováva v oblasti zahraničnej politiky.
Analytici agentúry uvádzajú, že takýto pokles po zvolení prezidenta nie je ničím výnimočným. Obamove preferencie však predsa len klesajú relatívne rýchlejšie, než sa kedysi znižovali prefencie jeho predchodcov. Ak by do novembra jeho dôveryhodnosť klesla pod 50 percent, bol by jedným z troch povojnových prezidentov s najrýchlejšou stratou dôvery. Podobne dopadli Gerald Ford po udelení amnestie Richardovi Nixonovi a Bill Clinton po niekoľkých kauzách na začiatku funkčného obdobia. Naopak najdlhšie zostal populárny Dwight Eisenhover, ktorému ľudia prestali dôverovať až v piatom roku funkčného obdobia. Dôveryhodnosť prezidenta Johna F. Kennedyho nikdy v prieskumoch neklesla pod 50 percent.
Ako ukazujú historické údaje agentúry Gallup, pokles preferencií pod 50 percent vôbec nie je "bodom bez možnosti návratu". Všetkým prezidentom sa doteraz podarilo vrátiť k nadpolovičným hodnotám a Bill Clinton bol dokonca zvolený za amerického prezidenta druhýkrát.
Aktuálny prieskum Obamovej dôveryhodnosti realizovala agentúra Gallup na vzorke 1529 dospelých Američanov. Štandardná odchýlka predstavuje tri percentá.