PEKING. Krvavé boje medzi mjanmarskými vládnymi jednotkami a etnickými skupinami na severe krajiny vyhnali z domovov doteraz podľa oficiálnych údajov 10 tisíc ľudí.
Čína už vyzvala barmských lídrov, aby si urobili v krajine poriadok, zložili zbrane a zabránili tak ďalšiemu krviprelievaniu a úniku obyvateľov. Informovali o tom svedkovia, exilové skupiny a čínska tlačová agentúra Nová Čína (Sin-chua). Ide o prvé veľké nepokoje od vyhlásenia prímeria medzi vládou a povstaleckými skupinami.
Skutočná príčina konfliktu s etnickými milíciami ani kedy reálne vypukol nie je známa, obyvatelia chudobného Kokangu v mjanmarskom štáte Šan však začali hranice do provincie Jün-nan prekračovať už od štvrtka rána. Podľa exilových skupín prebiehajú na severovýchode krajiny boje medzi frakciami rebelského povstaleckého vojska.
"Radi by sme uviedli na správnu mieru, že tieto osoby prechádzajúce hranice sa nenazývajú utečencami - sú to obyvatelia žijúci neďaleko hraníc," uviedol hovorca provinčnej vlády v Jün-nanu.
"Hranice našej provincie prekročili z dôvodu vojny v ich krajine, momentálne sa ich na našom území nachádza približne 10 tisíc," dodal. Podľa Novej Číny však ich počet v priebehu piatka rapídne vzrástol. Najvýznamnejšie zastúpenie medzi vysídlencami má etnická menšina Karenov.
Skupiny na ochranu ľudských práv obviňujú mjanmarský vojenský režim zo zabíjania, mučenia, znásilňovania a ďalšieho zneužívania členov etnických menšín.
Okolo 17 etnických skupín bojovalo s mjanmarskou armádou za svoju autonómiu, ale väčšina z nich už podpísala s vládou v Rangúne prímerie. Najsilnejšou povstaleckou skupinou je Národná únia Karenov (KNU), ktorá bojuje za autonómiu Karenov 57 rokov.