Podrobné informácie o majetkových pomeroch odmietol poskytnuť len šéf ODS Mirek Topolánek.
PRAHA, BRATISLAVA. Bývate vo vlastnom, družstevnom alebo nájomnom byte? Aké vlastníte nehnuteľnosti? Aký vlastníte automobil? Tieto a ďalšie otázky položili Hospodářské noviny českým straníckym šéfom. Odpovede spolu s majetkovými priznaniami poslancov, senátorov a ministrov zverejnili v utorok.
Česi si tak pred októbrovými parlamentnými voľbami môžu overiť majetkové pomery ľudí, ktorí chcú spravovať ich peniaze. A tiež to, nakoľko sú transparentní. Nie všetci totiž na otázky novínárov odpovedali.
Úrady sa zastali novín
Českí politici sú svoje príjmy povinní zverejňovať od roku 2007. Dohľadať ich je však v praxi zložité. Žiadosť musí občan zaslať poštou a heslo, ktoré na prehliadanie na internete dostane, nesmie nikomu poskytnúť.
Za zverejnenie údajov hrozí pokuta 50-tisíc českých korún.
Hospodářske noviny to od zverejnenia majetkových priznaní neodradilo. „Sme presvedčení, že je to verejnom záujme,“ vysvetľuje Ondřej Neumann, zástupca šéfredaktora denníka.
Vlani, keď zverejnili majetkové priznania ministrov, sa ich zastal Úrad na ochranu osobných údajov. Politici musia byť kontrolovaní, lebo pracujú s verejnými prostriedkami, napísal vtedy a pokutu im neudelil.
Všetci s výnimkou pána Topolánka reagovali ústretovo.
Ondřej Neumann, zástupca šéfredaktora, Hospodářské noviny
Majetkové priznania českých politikov pritom neodhalia všetko. Až novinári zistili, že dvaja poslanci ODS, porušujú zákon o konflite záujmov. Brali totiž odmeny za členstvo v dozorných radách štátom ovládaných firiem. To zákon zakazuje.
Oldřich Vojíř teraz musí ČD Cargo vracať pol milióna korún, Daniel Rovan Českej pošte 220tisíc. Problém je, že zákon neprikazuje politikom informovať o pôvode majetku, ani o celkovej hodnote, ale len o zmenách v danom roku.
„Ten zákon je v tomto bezzubý,“ hovorí Neumann. „nie je tam ten bod nula.“ Hospodářské noviny sa preto rozhodli zaslať šéfom strán dodatočné otázky.
Ústretoví boli podľa Neumanna všetci okrem lídra ODS Mirka Topolánka.
Transparentný nie je nikto
Ten noviny po piatich dňoch mlčania odkázal len na povinné majetkové priznania.
Príkladom tu Topolánkovi idú šéf ČSSD Jiří Paroubek či líder novej TOP 09 Karel Schwarzenberg, ktorí odpovedali ochotne a podrobne. Čerstvo založená pravicová strana ako jediná tiež zverejnila kompletný zoznam sponzorov svojej predvolebnej kampane.
Celkovo strany pritom podľa MF Dnes chystajú na kampaň minúť až pol miliardy korún.
K ideálu majú však české strany ďaleko. „O transparentnosti sa nedá hovoriť ani o jednej z nich,“ dodáva Neumann.
Knieža býva v zámku, ľavičiar v byte manželky
PRAHA, BRATISLAVA. Najbohatším straníckym šéfom je Karel Schwarzenberg. Exministra zahraničia a lídra TOP 09 sa otázka, v akom byte žije, ani veľmi netýkala. Žije totiž v zámku Orlík.
Schwarzenberg v porevolučných reštitúciách získal majetky celej jednej vetvy šľachtickej rodiny. Knieža okrem Orlíka teraz vlastní aj ďalšie zámky, ďalších vyše 20 nehnuteľností a 4017 hektárov pozemkov.
Vlastné auto nemá, vozí sa v aute nadácie, ktorá majetok spravuje.
Skromnejšie, naopak, žije ľavicový líder Jiří Paroubek. Aspoň podľa dotazníkov. Hoci vlastní jednu chalupu, býva v byte svojej manželky Petry. Auto nemá, svoj Renault už dávnejšie daroval synovi. Na účtoch síce má 700-tisíc korún, ale len o čosi menšiu sumu dlhuje.
Šéf českých komunistov Vojtěch Filip podľa svojich odpovedí tiež nežije ďaleko od českého priemeru. Vlastní polovicu domu, na účte má trojnásobok platu a jazdí na Škode Fabia.
Toto však nemusí byť celá pravda. Politici v novinárskych dotazníkoch uviedli len to, čo chceli a majetkové priznania sú tiež nekompletné
Pavol Szalai