PRAHA, BRATISLAVA. Minulotýždňové vyhostenie ruských diplomatov najprv vyzeralo ako úspešná operácia. Podľa MF Dnes, ktorá o prípade informovala ako prvá, česká rozviedka najskôr zistila, že ide o agentov ruských tajných služieb. Potom česká diplomacia jednému odporučila, aby sa nevracal z dovolenky, druhého rovno vyhostila.
Na začiatku bol Estónec
Podľa najnovšieho vydania týdženníka Respekt je však celá vec zložitejšia a pre Česko o to pochmúrnejšia.
„Vyvrcholil tým 11 mesiacov trvajúci súboj Severoatlantickej aliancie s Ruskom o to, či sa podarí rozbiť jeho medzinárodnú a dobre organizovanú sieť agentov,“ napísal v pondelok Respekt.
Bolo to natoľko závažné, že sme dospeli k názoru, že vyhostenie je nutné.
Karel Schwarzenberg, český exminister zahraničia
Celá operácia NATO sa údajne začala zatknutím dôstojníka estónskeho ministerstva vnútra Hermana Simma. „Práve ten tunajšie tajné služby nepriamo naviedol na dvoch špiónov v radoch ruskej ambasády v Prahe,“ vysvetľuje český týždenník.
Simma ako ruského agenta estónska polícia odhalila vlani v septembri. Ruskej rozviedke odovzdával dokumenty o americkej protiraketovej obrane v strednej Európe či o plánoch NATO v prípade ruského útoku na pobaltské krajiny. Aby sa Simm vyhol vysokému trestu za špionáž, začal spolupracovať s vyšetrovateľmi. Výsledkom bolo vypovedanie ruských agentov z niekoľkých krajín NATO. Zatiaľ poslednou bolo Česko.
Rozhodlo sa v apríli
Problémom však je, že vykázaná dvojica bola iba špičkou ľadovca. Podľa Respektu mali minister zahraničia Karel Schwarzenberg a ministerka obrany Vlasta Parkanová na stole dôkazy proti dvom až trom ďalším mužom. V apríli, keď o vyhostení rozhodovali, si však uvedomovali, že Rusko potom vyhostí Česku rovnaký počet diplomatov.
Lenže Česko má v Rusku len päť spravodajcov. Keby vyhostilo päť ruských agentov, stratilo by všetkých svojich spravodajcov.
Česká vláda tak naďalej trpí početných ruských agentov. Podľa poslednej správy českej tajnej služby BIS za rok 2007 je v Česku oficiálne dvesto ruských diplomatov a až dve tretiny z nich môžu byť agentmi. Správa za rok 2008 zase uvádza, že počet oficiálnych ruských špiónov v Česku za posledný rok stúpol o 50. O ich činnosti sa vie málo, nič k veci nechcú povedať Schwarzenberg ani Parkanová.
Podľa Respektu, ktorý sa odvoláva na zdroje v českej diplomacii a rozviedke, nejde len o tajomstvo. Podrobné informácie o agentoch totiž chýbajú.