ATÉNY, BRATISLAVA. Dym, valiaci sa v piatok ponad strechy dedinky Grammatiko, neveštil nič dobré. S ohňom majú Gréci zlé skúsenosti. Rozsiahle požiare pred dvomi rokmi spustošili 270-tisíc hektárov lesov a pripravili o život 77 ľudí.
Do výšky šľahajúce plamene v dedinke, ktorú od Atén delí len 40 kilometrov, začal silný vietor hnať smerom k metropole Grécka. O pár hodín neskôr už hasiči hlásili, že boj so živlom prehrávajú. Za tri dni sa požiar dostal na perifériu hlavného mesta.
Gréci: Vláda sa nepoučila
Požiarnici s ním zápasia na štyroch frontoch. Na severovýchode Attiky, v obývaných častiach mesta Marathon, pri meste Nea Makri a pod horou Pendeli, pred predmestím Atén. „Mám popol na stole, ale ja nefajčím. Hora Pendeli áno," povedal rezident oblasti Alexander Liaros televízii CNN.
Tisíce ľudí z predmestia Atén cez víkend opustilo svoje domovy zo strachu pred ohňom. Ten sa v historickom meste Marathon dostal na 50 metrov od známeho miestneho múzea. Plamene ohrozujú aj antické mesto Rhamnus, známe 2500 rokov starými chrámami.
Grécko už požiadalo o pomoc pri hasení požiarov Európsku úniu. S ohňom včera bojovalo asi dvadsať lietadiel a vrtuľníkov, ku ktorým sa pripojili stroje z Francúzska, Talianska, Cypru a Rakúska.
V teréne je nasadených viac než dvetisíc požiarnikov, vojakov a dobrovoľníkov. Oheň si nevyžiadal zatiaľ žiadne obete, najmenej päť ľudí však hospitalizovali s popáleninami a dýchacími problémami.
Rozhorčení Gréci tvrdia, že štát tak ako pred dvomi rokmi situáciu nezvládol. Grécke médiá obviňujú vládu, že si nevzala ponaučenie z požiarov v roku 2007. „Hasenie požiarov je v Grécku veľmi zle organizované," pridala sa ku kritike aj expertka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) Nina Griesshammerová.
Grécko nemá komplexný systém zásobovania vodou, chýbajú aj prieseky v lesoch, takže hasiči tam majú sťažený prístup. Po poslednej katastrofe navyše vláda podľa kritikov neurobila žiadne preventívne opatrenia.
Požiare asi spôsobil človek
Starosta mesta Marathon obvinil vládu z toho, že nemá žiadny konkrétny plán na boj s požiarmi. Premiér Kostas Karamanlis, ktorý v nedeľu navštívil postihnuté oblasti, sa bránil, že úrady robia všetko pre to, aby dostali oheň pod kontrolu.
Polícia zatiaľ nevie, čo bolo príčinou vzniku požiaru, začala však vyšetrovanie. WWF poukázala na to, že len štyri percentá požiarov v Grécku vzniká prirodzeným spôsobom.
Zvyšok majú na svedomí ľudia. Mnohí Gréci si myslia, že požiare založili profesionálni podpaľači zámerne, aby sa mohli dostať lacno k pôde.