LONDÝN. Britská vláda odmietla dnes americké obvinenia, že kontroverzné prepustenie Líbyjčana odsúdeného za bombový útok na americké lietadlo nad škótskym mestečkom Lockerbie bolo "útechou pre teroristov na celom svete".
Hovorca britského premiéra Gordona Browna uviedol, že prepustenie Abdala Bassita Alího al-Migráhího bolo "výnimočne citlivým a zložitým rozhodnutím". Pri bombovom útoku z decembra 1988, po ktorom sa lietadlo spoločnosti Pan Am zrútilo na Lockerbie, zahynulo 270 ľudí, prevažne Američanov.
Nadšené privítanie atentátnika v Líbyi britský premiér podľa svojho hovorcu považuje za "nechutné". Na druhej strane opakovane zdôraznil, že oslobodenie 57-ročného väzňa, ktorý zomiera na rakovinu prostaty, prináležalo výlučne regionálnej škótskej vláde.
Transatlantický spor okolo prepustenia al-Migráhího cez víkend eskaloval, keď riaditeľ FBI Robert Mueller obvinil škótskeho ministra spravodlivosti Kennyho MacAskilla z podporenia terorizmu a "výsmechu právnym princípom".
"Nemyslím si, že je to tak. Bolo to rozhodnutie, ktoré urobil škótsky minister spravodlivosti v súlade so zákonmi Škótska. Neviem, ako môže niekto tvrdiť, že je to podpora," povedal Brown podľa svojho hovorcu.
Škótski poslanci prerušili parlamentné prázdniny a majú sa dnes zísť na mimoriadnom zasadnutí, na ktorom by mal MacAskill vysvetliť svoje rozhodnutie.