BRUSEL, BUDAPEŠŤ. Predvolaný slovenský veľvyslanec, informovaná Európska únia, aktivita v Európskom parlamente. Takto zatiaľ vyzerajú diplomatické kroky Maďarska v súvislosti s incidentom, keď Slovensko označilo prezidenta Lászlóa Sólyoma za nežiaduceho.
Ten chcel ísť do Komárna odhaliť sochu sv. Štefana na pozvanie miestnej samosprávy.
V pondelok popoludní si maďarské ministerstvo zahraničia predvolalo slovenského veľvyslanca v Budapešti Petra Weissa.
Maďarský minister zahraničia Péter Balázs protestoval písomne i ústne proti odopretiu vstupu maďarskému prezidentovi, čo je podľa neho „politicky a právne neakceptovateľné“ a porušuje to právo na slobodu prejavu. Tvrdí, že direktíva Európskej únie, ktorú na zdôvodnenie svojho konania použila slovenská strana, bola dezinterpretovaná a nehrozilo žiadne bezpečnostné riziko. Maďarsko očakáva od slovenskej vlády ďalšie vysvetlenie.
Komentár Petra Schutza o reakcii koalície ale aj opozície
EÚ nevidí dôvod na zásah Reakcia Európy Predsedníctvo Európskej únie
zatiaľ nevidí dôvod na zásah. Európska komisia
odmieta odpovedať, či Slovensko konalo v súlade s pravidlami, keď na svoje územie nepustilo maďarského prezidenta. Európsky parlament
incidentom z Komárna sa bude zaoberať, ak sa na tom zhodnú politické frakcie. Komisár OBSE pre národnostné menšiny
situáciu sleduje, ale nebude sa k nej vyjadrovať.
Balázs už o incidente upovedomil aj členské štáty Európskej únie na úrovni Rady ministrov. Tvrdí, že mu ide o zavedenie takého právneho mechanizmu, ktorý by v budúcnosti nedovolil členským štátom únie svojvoľne porušiť slobodný pohyb cez hranice.
Švédske predsedníctvo Európskej únie zatiaľ dôvod na zásah do slovensko-maďarskej roztržky nevidí, hovorca Európskej komisie Michael Mann sa nechcel vyjadriť k tomu, či Slovensko postupovalo v súlade s európskymi pravidlami.
Zatiaľ nie je isté, či „komárňanský incident“ nájde svoju cestu na program septembrového zasadnutia Európskeho parlamentu. „Je to veľmi pravdepodobné, bude to závisieť od vôle politických skupín, ktoré sa stretnú najbližší týždeň,“ povedal Baptiste Chatain z tlačového oddelenia europarlamentu.
„Ak sa táto otázka objaví, členovia slovenskej delegácie na to budú reagovať. Ak bude potrebné, budeme o tom hovoriť aj v rámci socialistickej frakcie,“ hovorí europoslanec Boris Zala (Smer).
Bližšie sa k problému odmietol vyjadriť aj komisár pre národnostné menšiny Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe Knut Vollebaek. „Komisár situáciu podrobne sleduje a je s oboma stranami v neustálom kontakte,“ reagoval jeho poradca Geir Sjoeberg.
Stretnú sa ministri Spor medzi Slovenskom a Maďarskom bude predmetom bilaterálnych stretnutí ešte tento týždeň – štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničia József Czukor príde do Bratislavy už vo štvrtok, minister zahraničia Miroslav Lajčák sa s maďarským kolegom stretne zase v nedeľu v Slovinsku.
Slovensko sa podľa rezortu diplomacie snaží aj o stretnutie premiérov.