RIGA, BRATISLAVA. Údajne až dva milióny ľudí, približne tretina všetkých obyvateľov Lotyšska, Litvy a Estónska sa chytili za ruky a vytvorili najdlhšiu ľudskú reťaz v histórii. Merala 600 kilometrov a prechádzala cez tri hlavné mestá.
Stalo sa to pred 20 rokmi, 23. augusta 1989. Nespokojní občania pobaltských krajín, ktoré boli vtedy sovietskymi republikami, si týmto činom pripomenuli podpísanie Paktu Molotov - Ribbentrop.
Protokoly spustili útlak
V tajných protokoloch tohto paktu Sovietov s nemeckými nacistami sa hovorilo o tom, že pobaltské krajiny pripadnú Moskve. Tak sa aj stalo, čo pre hrdých obyvateľov regiónu znamenalo desaťročia útlaku.
Šanca na pokojné protesty sa zvýšila po spustení Gorbačovových reforiem. Demonštráciu proti paktu v roku 1988 úrady dokonca povolili a neskončila sa zatýkaním. Práve to vlialo nádej organizátorom ľudskej reťaze.
Meno autora tohto nápadu nie je známe, jeho realizácia trvala niekoľko týždňov. Očakávaný moment nastal o 19.00, keď sa ľudia na 15 minút chytili za ruky a spojili tri metropoly.
Táto udalosť sa stala symbolom nenásilného boja pobaltských krajín za nezávislosť a v zahraničí sa stretla s veľkým ohlasom.
Opoziční lídri, ktorí predtým požadovali len väčšiu autonómiu, začali otvorene hovoriť o nezávislosti. Ako prvé ju už pol roka po reťazi dosiahla Litva, ostatné dve pobaltské krajiny ju nasledovali do konca roku 1991.
Protestovali aj apolitickí
Reťaz bola výnimočná v tom, že proti režimu sa postavili aj ľudia dovtedy politicky neaktívni. „Mala som pocit, že som počas sovietskej éry spala a niekto sa ponúkol, že ma zobudí," povedala podľa AFP Inga Bruvereová, ktorá sa na reťazi osobne zúčastnila.
Dvadsať rokov po ľudskej reťazi, keď sú už všetky tri krajiny v Európskej únii, majú za sebou hospodársky skok aj súčasný prepad v dôsledku krízy, si pobaltské štáty pripomenuli túto udalosť 24-hodinovou štafetou, ktorá lemovala vtedajšiu líniu.
Na behu sa zúčastnil aj lotyšský prezident Valdis Zatlers. „Pred dvadsiatimi rokmi sa ľudia z Estónska, Lotyšska a Litvy chytili za ruky, aby snívali sen slobody," vyhlásil.
Výročie ľudskej reťaze si pripomenulo aj americké ministerstvo zahraničia, ktoré ju vo vyhlásení označilo za kľúčový akt pri boji za nezávislosť Pobaltia.