MOSKVA. Najmenej 47 ľudí zabila pondelňajšia mohutná explózia v hydroelektrární na juhu Sibíri. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie.
Telá obetí našli záchranári v zničenej strojovni a ďalšie v zatopenej miestnosti, ktorú dnes odvodnili. Ďalších 28 ľudí je stále nezvestných a je nepravdepodobné, že by niekto z nich po štyroch dňoch v mrazivej vode prežil.
Miesto havárie dnes navštívil ruský premiér Vladimir Putin, ktorý vyzval majiteľa elektrárne, spoločnosť RusHydro, aby rovnako odškodnil rodiny nájdených obetí aj nezvestných. RusHydro už prisľúbila rodinám mŕtvych vyplatiť jeden milión rubľov.
Viac ako 1000 záchranárov stále pátra v troskách turbínovej haly po nezvestných osobách, aj premiér však po rozhovore s nimi priznal, že nádej, že niekto prežil je mizivá.
Príčina mohutného výbuchu v elektrárni Sajano-Šušenskaja na rieke Jenisej je stále nejasná. Podľa expertov však mohlo dôjsť k poruche jednej z turbín a zvýšeniu tlaku v potrubí.
Úrady vylúčili teroristický čin, aj keď sa dnes k umiestneniu výbušniny v turbínovej hale prihlásila čečenská povstalecká skupina. Vyhlásenie zverejnila na internete.
Federálni vyšetrovatelia v komuniké potvrdili, že experti hľadali v hydroelektrárni stopy po výbušninách, ale žiadne nenašli. Hlavnou príčinou havárie podľa nich bola zastaraná technická infraštruktúra.
Pri explózii došlo v pondelok ráno k zničeniu stien a stropu a náhlemu zaplaveniu turbínovej haly. Zničené boli tri z desiatich turbín, ďalšie tri sú poškodené. Elektráreň pokrývala asi desať percent spotreby elektrickej energie na Sibíri.
V okolitých mestách a závodoch zaznamenali vážne výpadky dodávok energie. Na Jeniseji sa vytvorila rozsiahla ropná škvrna. Náklady na obnovu zničenej haly sa odhadujú na minimálne 40 miliárd rubľov (850 miliónov eur). Opravy môžu trvať dva až štyri roky.