TRIPOLIS, TEL AVIV. Americký prezident Barack Obama vystríhal Líbyu, aby z návratu svojho bývalého agenta Abdula Mighráhího neurobila hrdinské privítanie.
Líbya nepočúvala. Agenta vítali na letisku davy. Mighráhí je jediným odsúdeným za teroristický útok na lietadlo Pan Am nad škótskym Lockerbie. Vo štvrtok ho prepustili z väzenia a poslali domov do Líbye umrieť.
Mighráhí má rakovinu prostaty v konečnom štádiu. Lekári mu vraj nedávajú viac ako tri mesiace.
Nahnevaný Biely dom
Obamova administratíva s jeho prepustením nesúhlasila. Prezident si myslí, že bývalý agent, ktorý podľa rozsudku poslal do lietadla bombu, by mal zostať aspoň v domácom väzení. 189 z 270 obetí teroristického útoku pochádzalo zo Spojených štátov.
V Líbyi je však Mighráhí národným hrdinom. Hrdinom je aj syn líbyjského lídra Muamara Kaddáfího Seif al-Islam. Práve on loboval za Mighráhího prepustenie. Keď vystupoval v Tripolise z lietadla, držal ho za ruku.
Hrdina na tričku
Tam ho už čakali jeho priaznivci so škótskymi a líbyjskými vlajkami v rukách. Mnohí boli veľmi mladí ľudia v tričkách s Mighráhího portrétom, ktorí boli v čase útoku nad Lockerbie len deťmi. „Je to pre nás veľký deň. Vracia sa tam, kam patrí, domov,“ povedal AP jeden z nich.
Keď Mighráhí pristál, ozývali sa z reproduktorov líbyjské národné piesne. Líbyjčania považujú Mighráhího za obetného baránka, nevinnú obeť západných hier proti africkému štátu.
Analytici jeho prepustenie označujú za časť „balíka“, ktorý Kaddáfí dostal za to, že sa vzdal nukleárnych ambícií, čo ho posunulo medzi „normálne“ krajiny.