SANTA FÉ.
Richardson povedal, že postrehol "zmiernenie napätia" od nedávnej návštevy bývalého amerického prezidenta Billa Clintona v Pchjongjangu. KĽDR však podľa neho stále odmieta obnovenie šesťstranných rozhovorov.
Ako uviedol guvernér vo vyhlásení po rokovaní v Santa Fé, severokórejská delegácia naznačila, že Pchjongjang je "pripravený na nový dialóg o jadrovej otázke so Spojenými štátmi". Nedávna návšteva Billa Clintona v krajine s cieľom zabezpečiť prepustenie dvoch amerických novinárok "pomohla otepliť vzťahy".
Pchjongjang "očividne využil novinárky ako ústupok" a teraz čaká na "gesto" zo strany USA, povedal Richardson.
Z rokovaní, na ktorých sa podieľali Južná Kórea, USA, Rusko, Čína a Japonsko, sa KĽDR stiahla po tom, ako na ňu Bezpečnostná rada OSN uvalila sankcie za jadrový test a raketové skúšky, ktoré uskutočnila.
USA vyhlásili, že sú ochotné viesť priame rokovania s KĽDR v rámci šesťstranných rozhovorov, ak sa Pchjongjang vráti k rokovaciemu stolu a prijme nezvratné kroky smerom k denuklearizácii.
"Severokórejčania si jednoznačne želajú bilaterálne, a nie šesťstranné rokovania," uviedol Richardson. "Otázne je, či máme pokračovať v priamych rozhovoroch, ako to chce KĽDR, alebo využiť rámec šesťstranných rokovaní, ktorý obhajujú USA," dodal.
Uvoľnia hranicu
Kórejská ľudovodemokratická republika dnes informovala Južnú Kóreu, že od piatka zruší prísne obmedzenia prechodu pozemných hraníc medzi oboma krajinami, ktoré Pchjongjang prvýkrát zaviedol pred ôsmimi mesiacmi. Oznámila to juhokórejská televízia YTN s odvolaním sa na severokórejský vládny zdroj.
K oznámeniu o uvoľnení pohraničného styku prišlo iba deň pred cestou vysokopostavených predstaviteľov komunistického režimu na pohreb juhokórejského exprezidenta Kim Te-džunga.
Je to znak toho, že Pchjongjang zmierňuje svoju politiku voči Soulu. Delegáciu KĽDR na pohreb bývalého juhokórejského lídra schválil vodca Kim Čong-il.
Médiá v KĽDR predtým uviedli, že Kim Čong-il kondoloval rodine zosnulého exprezidenta, s ktorým sa stretol v roku 2000 na prvom historickom summite, vedúcom k otepľovaniu vzťahov medzi oboma štátmi.
Južná a Severná Kórea dodnes oficiálne neukončili vojnu, ktorá prebiehala v rokoch 1950-1953.