PRAHA. Najvyšší súd (NS) v Brne dnes potvrdil prijatie sťažnosti pre porušenie zákona v korupčnej kauze bývalého vicepremiéra a exšéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka. Sťažnosť pre porušenie zákona je mimoriadnym opravným prostriedkom, ktorý využila ministerka spravodlivosti Daniela Kovářová.
Prijatie sťažnosti na oficiálne odložený prípad Čunek dnes potvrdil hovorca NS Petr Knötig. Súd sa začne sťažnosťou zaoberať bezodkladne, ale termín jeho rozhodnutia hovorca nespresnil.
Kauza Čunek sa týkala obvinenia vicepremiéra, že v roku 2002 pred vstupom do vysokej politiky ešte ako starosta Vsetína prijal polmiliónový úplatok od miestnej stavebnej firmy. Prípad poznamenalo niekoľko neštandardných intervencií predstaviteľov justície a kauza, ktorá ohrozovala krehkú existenciu koaličnej pravicovej vlády, sa napokon ani nedostala pred súd, pretože obvinenie Jiřího Čunka bolo zrušené a prípad odložený.
Odloženie prípadu bolo výhodné nielen pre Čunka, ale aj pre premiéra Mirka Topolánka. Špekulácie, že neštandardné kroky predstaviteľov justície inicioval práve Topolánek, sa nikdy nepotvrdili.
Krok ministerky Kovářovej vyvolal odbornú diskusiu o tom, či na to mala vôbec právo, a ozvali sa aj hlasy, či stará kauza Čunek nemôže ovplyvniť predvolebný boj pred októbrovými predčasnými voľbami do Poslaneckej snemovne. Špekulácie o ovplyvnení volieb ministerka odmietla a zdôraznila, že kauza vrhla zlé svetlo na českú justíciu a aj preto sa treba k prípadu vrátiť.
Odborný spor však vznikol kvôli tomu, že podľa niektorých právnikov, vrátane bývalého ministra spravodlivosti Jiřího Pospíšila, mimoriadny opravný prostriedok v prípade zastavenia stíhania nie je možné podať. Ministerka Kovářová s týmto argumentom však nesúhlasí a trvá na tom, že postupovala v rámci zákona a svojich právomocí.
Jasno nie je ani v tom, či bude celý spis niekedy zverejnený. Ministerka jeho zverejnenie požaduje, ale najvyššia štátna zástupkyňa Renata Vesecká, ako aj štátny zástupca z Jihlavy Arif Salichov to odmietli s tým, že na to nemajú právo a že by to zasiahlo do ústavných práv svedkov, ktorí v kauze svedčili.
Terčom kritiky sa v minulosti stali práve Vesecká a Salichov. Najvyššia štátna žalobkyňa totiž bezprecedentne odňala prípad Čunek štátnemu zástupcovi tesne pred tým, ako spis odišiel k súdu, a pridelila ho Salichovi. Ten o niekoľko dní prípad zvrátil konštatovaním, že skutok, ktorý bol predmetom trestného stíhania, sa nestal. Salichov dokonca obvinil vyšetrovateľov, že manipulovali prípadom, ale interné policajné vyšetrovanie toto obvinenie nepotvrdilo.
Bývalá štátna zástupkyňa Marie Benešová kvôli kauze Čunek verejne obvinila Veseckú, Salichova, exministra spravodlivosti Pavla Němca a niekoľko ďalších predstaviteľov justície z nedovolených zásahov a označila ich za príslušníkov českej justičnej mafie. Benešová kvôli tomu čelí žalobe. Na konečný verdikt sa však ešte len čaká.