ZÁHREB, BRATISLAVA. Keď si kameraman Ivan Cvirn v jeden júlový deň obliekol tričko s nápisom Nepotrebujem sex. Vláda ma j*** každý deň, zrejme netušil, že spôsobí politický škandál. Prišiel s ním na nakrúcanie zasadnutia chorvátskej vlády a jej novú šéfku to nenechalo chladnou. Vo vyhlásení mu odkázala, že seba ani ministrov nenechá urážať.
Celá aféra nabrala na obrátkach, keď súkromná televízia RTL kameramana prepustila. Chorvátska asociácia novinárov Kosorovú obvinila z „jasného tlaku na médiá“ a na internetovej sociálnej sieti Facebook už 45-tisíc ľudí vstúpilo do skupiny, ktorá protestuje proti údajnej Kosorovej intervencii.
Nová šéfka, staré problémy Kosorovej „sexuálna“ aféra je však viac ako len obyčajným hnevom novej premiérky. „Aj keď jej reakcia nebola primeraná, je to skôr prejav všeobecnej nespokojnosti,“ vysvetľuje pre SME chorvátsky novinár z denníka Jutarnji list Vladimir Vurušič.
Lojálna šéfka
Jadranka Kosorová
Jadranka Kosorová (56) je pôvodným povolaním novinárka a poetka, pracovala aj pre BBC. Premiérkou sa stala po júlovej rezignácii Iva Sanadera. V rokoch 2003 – 2009 bola jeho vicepremiérkou. Podľa analytikov je teraz len Sanaderovou predĺženou rukou. Je historicky prvou ženou na čele chorvátskej vlády.
Kosorová prevzala vedenie balkánskej krajiny aj najväčšej pravicovej strany HDZ po záhadnom odstúpení Iva Sanadera začiatkom júla. A s funkciou ju okamžite zavalila lavína problémov.
Neverili jej Recesiu pociťuje Chorvátsko už dlhšie, centrálna banka otvorene hovorí o 5-percentnom poklese HDP v tomto roku. K tomu treba prirátať aj stopku na ceste do Európskej únie. Rokovania s Bruselom od decembra blokuje Ľubľana, s ktorou Záhreb stále nevyriešil 18-ročný hraničný spor.
Kým krajinu riadil charizmatický premiér Ivo Sanader, dokázali sa Chorváti cez problémy prehrýzť. Keď však bez varovania či jasného zdôvodnenia rezignoval a na svoje miesto posadil málo známu vicepremiérku, vybuchli.
„Keď bola vymenovaná, považovali ju za bábku v rukách Sanadera,“ hovorí novinár Vurušič. Mnohí vtedy volali po voľbách pred plánovaným rokom 2011. Aby toho nebolo dosť, v prieskumoch začali viesť opoziční sociálni demokrati.
Vráti sa Sanader? Premiérka však nesedela so založenými rukami. Aby zaplátala hroziacu dieru v rozpočte, presadila v parlamente špeciálnu krízovú daň a zvýšenie DPH, ktoré by mali priniesť dodatočných 600 miliónov eur. So slovinským kolegom Borutom Pahorom sa zase dohodla na odblokovaní rokovaní s úniou.
Skutočná skúška Kosorovú čaká až na jeseň. Vtedy by sa totiž mali realizovať jej protikrízové opatrenia aj dohoda s Ľubľanou. Čo je hlavné, na september ohlásili svoje protesty proti vyšším daniam odbory, v zime si budú Chorváti voliť nového prezidenta. „Otestuje to jej autoritu,“ predpovedá Vurušič. Ak Kosorová ako premiérka zlyhá, je podľa Vurušiča možné, že Sanader sa vráti na pozvanie svojej strany ako spasiteľ.
Leto na Jadrane však dáva dôvody myslieť si, že premiérka vydrží. Turistická sezóna dopadla lepšie, ako sa čakalo. A tričko prepusteného kameramana za 574 eur vydražil Slovinec.