PARÍŽ. Francúzi, ktorí ako turisti smerujú do rizikových destinácií vo svete, budú možno musieť platiť náklady, ak ich bude francúzska vláda nútená zachraňovať.
Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý predložil minister zahraničných vecí Bernard Kouchner. Francúzi by tak mali uhrádzať náklady na leteckú záchranu napríklad z vojnových zón či zo zajatia. Cieľom ministerského návrhu je prinútiť turistov v časoch rozmachu pirátstva a únosov vo svete k väčšej zodpovednosti.
Kritici návrhu sa domnievajú, že nezabráni vášnivým cestovateľom dostať sa do problémov v nebezpečných kútoch sveta a argumentujú, že vláda je povinná chrániť svojich občanov.
Návrh, ktorý minister predložil minulý mesiac, sa vzťahuje iba na turistov a cestovné kancelárie, netýka sa diplomatov, reportérov, humanitárnych pracovníkov a ďalších, ktorých zavedie do cudziny ich profesionálna činnosť.
Rozhodnutie, že turista musí zaplatiť, by prijímali francúzske súdy, ktoré by rozhodli aj o výške úhrady.
Ide o vysoké sumy. Francúzska vláda napríklad zaplatila 720.000 eur, aby dostala koncom roka 2008 domov z Thajska, kde vypukli občianske nepokoje, 500 svojich turistov.
Zatiaľ nie je jasné, či by sa zákon vzťahoval aj na situácie, akou bol minuloročný únos dvoch francúzskych výletných lodí v Indickom oceáne somálskymi pirátmi. Francúzskeho kapitána, ktorý cestoval s priateľmi a rodinou, vláda predtým varovala, aby do oblasti necestovali. Unesených zachraňovalo francúzske námorné komando. Pri akcii prišiel francúzsky kapitán o život.
Rovnako nie je nejasné, či sa zákon bude vzťahovať na únosy za výkupné. Francúzska vláda presadzuje politiku nikdy neplatiť výkupné za svojich občanov, hoci podľa fám v minulosti s niektorými platbami vypomohla.
Rovnaké opatrenia týkajúce sa cestovania platia od roku 1985 na území Francúzska. Vzťahujú sa napríklad na záchranu lyžiarov vrtuľníkom z vyhradených oblastí.
Návrh nového zákona je veľmi všeobecný a ponecháva veľa vecí na rozhodnutí súdu.
V USA uhrádzajú cestujúci, ktorých musia zachraňovať z nebezpečných situácií, náklady na svoju repatriáciu. K podobnému kroku pristúpilo v tomto roku Nemecko po tom, ako súd nariadil turistke, ktorú zajali v Kolumbii, aby uhradila 12.000 eur za prenajatie vrtuľníka na jej záchranu.
Francúzsko diskutuje o návrhu zákona v čase, keď sa jeho diplomacia intenzívne usiluje pomôcť francúzskej učiteľke v Iráne Clotilde Reissovej, obvinenej zo špionáže proti islamskej republike. Iránska prokuratúra ju prepustila z väzenia na kauciu 210.000 eur. Jej prípad je jedným z množstva procesov po kontroverzných iránskych voľbách.