PRAHA, BRATISLAVA. Hoci osud amerického radaru v Brdoch je neistý, jedna vec je zjavná. V Česku stále pôsobia tajní ruskí agenti. Naposledy sa to potvrdilo včera, keď Praha vyhostila dvoch diplomatov z ruskej ambasády. Jeden z nich musel krajinu opustiť, druhému česká diplomacia odporučila, aby sa nevracal z dovolenky.
Zaktivizoval ich radar
O vyhostení informoval včera server iDnes s odvolaním sa na české diplomatické zdroje a tajnú službu Vojenské spravodajstvo. Obaja občania Ruska sa mali previniť tým, že na českom území pracovali pre ruské tajné služby.
To bude nejaký nezmysel. O ničom takom neviem.
Vladimir Fiodorov, hovorca ruského veľvyslanectva v Prahe
Česká diplomacia vyhostenie nepotvrdila, hovorca ruského veľvyslanectva ho najprv dokonca poprel. Nepriamo ho nakoniec potvrdil sám šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov. Z ruského mesta Astrachaň ho podľa agentúry ITARTASS označil za „ďalšiu provokáciu".
Podľa iDnes na ruskom veľvyslanectve v Prahe a konzulátoch v Brne a Karlových Varoch oficiálne pôsobí dvesto ľudí. A až dve tretiny z nich môžu byť podľa českej spravodajskej služby BIS v skutočnosti tajnými agentmi.
Aktívnejšími v Česku sa ruskí agenti stali od roku 2006, keď Praha prijala ponuku Spojených štátov na vybudovanie protiraketového radaru. Rusi sa mali nielen snažiť negatívne ovplyvňovať nálady českej verejnosti, ale dokonca sa pokúšať kúpiť pozemky blízko miesta, kde mal radar stáť.
„Ruská špionážna činnosť v Českej republike aktuálne dosahuje mimoriadne vysokú intenzitu a úroveň," napísala v poslednej výročnej správe za rok 2007 česká civilná rozviedka BIS.
Príde protireakcia
Ako pripomína iDnes, vyhostenie je v diplomatickom svete považované za jednu z najostrejších reakcií na podozrivé aktivity cudzích diplomatov. Reakciou druhej strany býva zväčša vyhostenie rovnakého počtu diplomatov krajiny.