LONDÝN, BRATISLAVA. Nočnú oblohu osvetľujú záhadné svetlá. Sú asi tri hodiny v noci, tri dni po štedrej večeri v roku 1980. Dvaja servisní technici na americkej leteckej základni vo východnom Anglicku vidia nad lesom, kúsok za vojenským priestorom, silno žiariaci objekt.
Má trojuholníkový tvar a leskne sa. Podplukovník Charles Halt vtedy do správy napíše, že objekt „osvetľoval celý les jasným bielym svetlom“.
Čo je UFO?
UFO je neidentifikovaný, prípadne neidentifikovateľný lietajúci objekt. Patria sem úkazy na nočnej i dennej oblohe, ktorých pôvod nedokážeme zistiť.
Pozorovania neznámych objektov sú známe už zo staroveku, najmä ak išlo o rôzne kométy. Neznáme lietajúce objekty údajne spozorovala aj armáda Alexandra Veľkého.
V roku 1947 vraj nad mestečkom Roswell v americkom Novom Mexiku pozorovali lietajúci tanier. Populárna hypotéza tvrdí, že miestny farmár následne na svojom poli našiel vrak objektu. Úrady mali vrak odniesť a celý prípad utajiť.
Na druhý deň sa začalo vyšetrovanie, ktoré malo vysvetliť, čo mohlo asi dvojmetrovým objektom byť. Vyšetrovanie sa nakoniec skončilo neúspešne, no už v ten deň sa zopakovali čudné úkazy na oblohe.
Sám Halt uvidel zvláštne pulzujúce červené svetlo, ktoré sa kúsok nad vrcholkami stromov rozdelilo asi na päť menších bielych objektov a zmizlo. Incident sa stal známy ako britský Roswell. Ministerstvo obrany sa však výpoveďami svedkov prestalo zaoberať.
Vyhlásilo, že aj keď nepozná vysvetlenie, nevyzerá to na hrozbu pre bezpečnosť krajiny.
Tajomná Aurora Podrobnosti aj k tomuto prípadu obsahujú dokumenty, ktoré v pondelok zverejnilo britské ministerstvo obrany. Štyri tisícky strán opisujú asi osemsto prípadov neidentifikovateľných lietajúcich objektov, ktoré sa odohrali v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch. Väčšina z nich však spadá do obdobia medzi rokmi 1993 až 1995.
Patrí medzi ne aj incident zo stredy, 31. marca 1993, keď asi 70 svedkov - vrátane policajtov a vojakov - uvidelo v južnom Walese veľký, nízko letiaci objekt.
Vtedy sa špekulovalo, či to nebol tajný americký projekt špionážneho lietadla Aurora. O projekte sa dodnes veľa nevie.
Strieľajúci mimozemšťania Britské úrady už niekoľko rokov zverejňujú dokumenty, ktoré sa zaoberajú fenoménom UFO. Predtým boli tajné, teraz však podliehajú zákonu o slobodnom prístupe k informáciám. Dočítať sa tak môžete i to, že dvaja návštevníci festivalu Glastonbury v roku 1994 videli v diaľke vznášajúci sa disk, no keďže ich viac zaujímala hudba ako komunikácia s mimozemšťanmi, objekt nakoniec odletel.
UFO v Mexiku. FOTO - ČTK/AP
Okrem úkazov, ktorými sa zaoberalo letectvo či britské ministerstvo obrany, sú však dokumenty plné prípadov, ktoré patria skôr do ríše opileckej fantázie.
Okrem svetiel na nočnej oblohe spisy zachytávajú aj prípady údajných kontaktov s mimozemšťanmi, strieľajúce vesmírne lode a spálené polia, ktoré boli na druhý deň nedotknuté.
Rôzne historky plné lietajúcich tanierov a mimozemšťanov sú typické pre Spojené štáty a ich popkultúru. Ich popularita ešte vzrástla po odvysielaní seriálu Akty X či filme Deň nezávislosti v polovici 90. rokov. Ale fenomén UFO je oveľa starší, pozorovanie neznámych letiacich objektov patrí už do staroveku či stredovekej Číny.