RANGÚN, BRATISLAVA. Američania už druhýkrát v krátkom čase oslobodili svojich občanov, ktorých väznili nedemokratické režimy. Po Severnej Kórei tentoraz „odprosili“ Barmu.
Na prepustenie Johna Yettawa, ktorého miestna junta odsúdila pre nepovolenú návštevu najznámejšej barmskej disidentky Aun Schan Su Ťij, pritom použili rovnaký recept, ako pri oslobodení dvoch amerických novinárok spred týždňa. Vybavil to počas súkromnej návštevy politik mimo vlády prezidenta Baracka Obamu.
Senátor medzi juntou
Severokórejská misia pripadla exprezidentovi Billovi Clintonovi, prepustenie Yettawa vybavil demokratický senátor Jim Webb, ktorý cez víkend nečakane navštívil Barmu. Yettawa odsúdila junta pred týždňom na sedem rokov nútených prác. Včera už odletel spolu so senátorom domov.
„Som vďačný mjanmarskej vláde, že vyhovela týmto žiadostiam. Dúfam, že využijeme toto gesto,“ povedal Webb vo vyhlásení. Americká diplomacia hovorí, že Webb išiel na súkromnú návštevu. V Barme, ktorú junta premenovala na Mjanmarsko, sa zhováral aj s jej lídrom, generálom Thanom Šve.
Stal sa tak prvým vyššie postaveným americkým predstaviteľom, ktorý hovoril s režimom. Senátor sa stretol aj s disidentkou Su Ťij, ktorú režim odsúdil na 18 mesiacov domáceho väzenia práve pre nepovolenú návštevu Yettawa. Podobné stretnutie junta prednedávnom odmietla generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi.
Su Ťij návšteva nepomohla
Webb s disidentkou, ktorú ocenili aj Nobelovou cenou mieru, hovoril 45 minút.
No kým americký väzeň odletel domov, na väzení Su Ťij sa nič nemení. Preto mnohí označujú Webbovu návštevu za cynickú. Ľudskoprávne skupiny tvrdia, že junta môže interpretovať návštevu, ako podporu jej zaobchádzania so Su Ťij.
Dobrý ťah pre tvrdý režim
„Určite to vzbudí negatívny dojem medzi ľuďmi v Barme,“ povedal pre New York Times riaditeľ organizácie Americká kampaň pre Barmu Aaug Din. „Budú si myslieť, že Američania sa ľahko uspokoja s diktátormi, keď dostanú svojich občanov späť,“ dodal. Režim to urobil dokonale, pretože okrem publicity získal aj „legálnu zámienku, aby mohol Su Ťij držať vo väzení“.
Demokratický senátor z Virgínie patrí medzi skupinu amerických politikov, ktorí presadzujú novú politiku dialógu s juntou. Vyhlásenia v podobnom duchu mali podľa New York Times aj americký prezident Barack Obama, aj jeho ministerka zahraničia Hillary Clintonová. Podobnú nevôľu medzi časťou odbornej verejnosti vyvolala práve návšteva jej manžela Billa v Severnej Kórei.
Vtedy si, podobne ako cez víkend šéf barmskej junty, nenechal ujsť príležitosť na spoločnú fotku s Američanom ani diktátor Kim Čongil.