RANGÚN. Američana Johna Yettawa, ktorý v máji preplával jazero, aby mohol navštíviť mjanmarskú opozičnú líderku Aun Schan Su Ťij, dnes odovzdali konzulárnemu úradníkovi Spojených štátov v Mjanmarsku. Politička je naďalej v domácom väzení. Oznámilo to veľvyslanectvo USA v Mjanmarsku.
Vozidlo ambasády USA dnes prepravilo 53-ročného Yettawa z väznice, kde ho zadržiavali od začiatku mája potom, ako ho zadržali za nepovolenú návštevu opozičnej političky, ktorú vládnuca vojenská junta opakovane odsúdila na domáce väzenie. Vojenský režim ho neskôr odsúdil na sedem rokov nútených prác.
Na Yettawovom prepustení má zásluhu americký senátor Jim Webb, ktorý dnes ukončil trojdňovú návštevu Mjanmarska. Webb a Yettaw odleteli vojenským lietadlom do thajského Bangkoku, uviedla senátorova kancelária vo vyhlásení.
Webb sa v sobotu v hlavnom meste Nepjito ako prvý predstaviteľ USA stretol s lídrom mjanmarskej vojenskej junty, generálom Than Šweiom. Stretol sa aj s predstaviteľmi opozičnej strany Národná liga pre demokraciu (NLD) a ďalších politických strán. Vo vládnej hosťovskej vile v Rangúne absolvoval aj 45-minútový rozhovor so Su Ťij.
Mjanmarský súd v utorok po trojmesačnom procese uznal 64-ročnú laureátku vinnou z porušenia zákona o vnútornej bezpečnosti a odsúdil ju na 18 mesiacov domáceho väzenia v jej dome v Rangúne.
Webbovu návštevu Mjanmarska, prvú návštevu amerického kongresmana po viac ako desaťročí, kritizovali aktivisti, podľa ktorých len potvrdzuje legitimitu brutálneho režimu - administratíva prezidenta Baracka Obamu však dala demokratovi z Virgínie svoje požehnanie.
Vojenský režim vládne v Mjanmarsku, bývalej Barme, od roku 1962. Junta v roku 1990 zvolala parlamentné voľby, ich výsledok však neuznala, pretože v nich drvivo zvíťazilo opozičná NLD.