TOKIO. Japonský premiér Taro Aso vyjadril dnes hlbokú ľútosť nad utrpením, ktoré jeho krajina spôsobila krajinám Ázie počas druhej svetovej vojny. Povedal to na slávnosti, ktorou si Japonsko uctilo 3,1 milióna padlých v tejto vojne.
Premiér a približne 4800 rodinných príslušníkov padlých počas vojny - 2,3 milióna z nich boli vojaci a 800.000 civilistov - si v centrálnej tokijskej aréne Nippon Budokan pripomenuli 64. výročie japonskej kapitulácie. Na ceremónii, ktorá sa začala minútou ticha na poludnie, sa zúčastnili aj cisár Akihito a cisárovná Mičiko.
"Naša krajina spôsobila obrovské škody a utrpenie mnohým krajinám, osobitne ľuďom v Ázii. Ako predstaviteľ japonského národa pokorne vyjadrujem svoj súcit s obeťami a hlbokú ľútosť," povedal premiér v príhovore na slávnosti, ktorú v priamom prenose vysielala televízia. Premiér zdôraznil, že Japonsko túto tragédiu nikdy nezopakuje.
Cisár Akihito, ktorého otec Hirohito oznámil v rozhlasovom príhovore 14. augusta 1945 kapituláciu Japonska, vyjadril nádej, že krajina už nikdy nepovedie vojnu.
"Smútim za tými, ktorí vo vojne padli a modlím sa za svetový mier a ďalší rozvoj Japonska," povedal 75-ročný cisár.
Predtým premiér položil kvety na sekulárnom národnom cintoríne, kde sú uložené ostatky obetí druhej svetovej vojny.
Aso nenavštívil kontroverznú vojnovú svätyňu Jasukuni, ktorá sa nachádza v blízkosti národného cintorína. Pamätník v Jasukuni, ktorý je poctou pre 2,5 milióna japonských vojakov padlých vo vojnách od konca 19. storočia až do roku 1945, je dlhodobo diplomatickým jablkom sváru medzi Japonskom a susednými krajinami. Tie boli v prvej polovici 20. storočia cieľom japonskej invázie a okupácie a svätyňu považujú za glorifikáciu bývalého japonského militarizmu a kultu cisárstva. Medzinárodné spoločenstvo považuje za problematické, že na mieste sú pochovaní aj prominentní vojnoví zločinci popravení za zločiny v druhej svetovej vojne.
V rokoch 2001-2006 vtedajší premiér Juničiro Koizumi navštevoval pri tejto príležitosti svätyňu, čo vyvolalo napätie vo vzťahoch Japonska s Čínou a Južnou Kóreou.
Aj dnes Koizumi, bývalý premiér Šinzo Abe a okolo 40 poslancov parlamentu svätyňu navštívili. Zo 17 členov súčasnej japonskej vlády premiéra Asa s nimi išla iba ministerka pre záležitosti spotrebiteľov Seiko Nodaová. Vo svätyni vypustili 50 bielych holubov. Na pokojnom pochode sa stretli aj bývalí vojnoví veteráni. Jeden z nich, 82-ročný bývalý námorný dôstojník, povedal, že ľudia už na vojnu zabúdajú a preto sa on pokúša pripomenúť mladšej generácii príbeh svojej generácie.