RAGÚN. Na programe má rozhovory s predstaviteľmi mjanmarského vojenského režimu vrátane šéfa junty, generála Thana Šweho.
Webb by sa mal stretnúť s generálom v hlavnom meste Nepjito v sobotu. Ak sa schôdzka uskutoční, bude vôbec prvým stretnutím vysokopostaveného predstaviteľa USA s najvyšším lídrom Mjanmarska.
Jednou z hlavných tém rozhovorov by malo byť odsúdenie Su Ťij, ktoré predstavitelia vo Washingtone ostro kritizovali. Súd v Rangúne v utorok uznal političku vinnou z porušenia zákona o vnútornej bezpečnosti a odsúdil ju na tri roky väzenia. Vládnuca junta trest neskôr zmiernila na 18 mesiacov domáceho väzenia.
Očakáva sa, že Webb sa bude snažiť aj o prepustenie Američana Johna Yettawa, ktorého odsúdili na sedem rokov väzenia po tom, ako v máji preplával cez jazero v Rangúne k domu Su Ťij. Vojenskému režimu tak poskytol zámienku na predĺženie dlhoročnej väzby opozičnej vodkyne počas sľubovaných budúcoročných volieb.
Demokrat Webb, predseda výboru pre východnú Áziu a Tichomorie, je pokladaný za predstaviteľa novej politiky vlády amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorá zaujala miernejší postoj voči dosiaľ izolovaným režimom.
USA od roku 1990 uplatňujú sankcie voči mjanmarskej junte, ktorá neuznala víťazstvo strany Su Ťij vo vtedajších parlamentných voľbách.