EDINBURGH, BRATISLAVA. „Akékoľvek jeho prepustenie by bola hanba,“ povedala BBC Američanka Susan Cohenová. Nemala na mysli nikoho iného ako Abdula Básita al-Mighráhího, odsúdeného na doživotie. „Je mi z toho zle. Ak bude omilostený, je to podlé,“ dodala Cohenová, ktorá pri páde lietadle nad škótskym mestom Lockerbie v roku 1988 stratila dcéru.
Nečudo, že príbuzní obetí letu Pan Am 103, ktorý zničil semtex, sú rozhorčení. Omilostený má byť Líbyjčan, ktorý je jediným právoplatne odsúdeným vinníkom z útoku. A dôvodom majú byť zdravotné problémy.
Zatiaľ len špekulácia
S informáciou, že bývalý líbyjský agent Abdul Básit al-Mighráhí sa dostane na slobodu, prišli v stredu večer britské televízie BBC a SkyNews. Odvolali sa na jeho právnika a zdroj z okolia líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Hoci škótska vláda to označila za „čistú špekuláciu“ – asi majú pravdu.
Al-Mighráhí si teraz v škótskej väznici odpykáva svoj doživotný trest za vraždu 270 ľudí. Odsúdený bol za „poprednú úlohu pri plánovaní a vykonaní“ najtragickejšieho atentátu v britských dejinách.
Odvtedy sa však mnohé zmenilo. Al-Mighráhí má už rok rakovinu prostaty, ktorá je podľa jeho právnikov neliečiteľná. Hoci podstupuje liečbu, zomrieť môže každým dňom.
Špekulácie o prepustení, hoci iným spôsobom, podporil aj škótsky minister spravodlivosti Kenny MacAskill, keď nedávno väzňa navštívil. V máji Británia a Líbya podpísali dohodu o vydávaní väzňov. Tripolis o vydanie toho svojho požiadal hneď.
BBC tvrdí, že britská a líbyjská strana už mali rokovať o tom, že al-Mighráhího Edinburgh omilostí zo zdravotných dôvodov alebo Tripolisu jednoducho vydá v rámci dohody.
Oboje by však podľa analytikov znamenalo faktické oslobodenie bývalého líbyjského agenta. Vo veci by mal o pár dní rozhodnúť škótsky minister MacAskill. V prípade pozitívneho rozhodnutia by al-Mighráhí stihol doma s rodinou osláviť ramadán, ktorý sa začína na budúci piatok.
Príbuzných obetí správy o milosti nahnevali, ale aj rozdelili. „Keď dával bombu do lietadla, cítil milosť pre ľudí, ktorých išiel vyhodiť do vzduchu na nebi a pre ľudí na zemi? Myslím, že nie,“ povedala BBC Kathleen Flynnová, ktorá pri atentáte stratila syna.
No inak uvažuje Jim Swire, ktorému tam zomrela dcéra. „Som jeden z tých, ktorí neveria v jeho vinu. Bola by ohavná krutosť nechať tohto muža zomrieť vo väzení,“ povedal pre BBC.
Podobne ako on, aj ďalší poukazujú na to, že teroristický útok je vlastne nedošetrený. To potvrdzuje aj fakt, že rozsudok nad al-Mighráhím nie je definitívny. Škótska komisia na prešetrenie trestných prípadov mu po zamietnutí prvého odvolania dovolila odvolať sa opäť. O novej námietke súd rozhodne na jeseň.
Kaddáfí sa rehabilituje
Prípad al-Mighráhího je zložitý a pre pozostalých aj bolestivý. Isté však je, že ak niekdajšieho spravodajského dôstojníka prepustia, bude to ďalšie diplomatické víťazstvo pre líbyjského vodcu Kaddáfího.
Hoci ten svojho exagenta sám vydal a potom súhlasil aj s odškodným pre príbuzných, vždy tvrdil, že al-Mighráhí je nevinný. Bol by to preňho nový krok z medzinárodnej izolácie, kam ho atentát uvrhol.
Západných lídrov si získal už v roku 2003, keď sa vzdal vývoja jadrových zbraní.
Na oplátku by si podľa Reuters na svoje prišli aj britské firmy, ktoré sa zaujímajú o líbyjskú ropu. Na to potrebujú Kaddáfího politické krytie.
Nech už by prepustenie al-Mighráhího prospelo komukoľvek, podľa analytikov môže viesť k novému procesu. A ten by mohol do najhoršieho atentátu v britských dejinách vniesť viac svetla.
Tvár týždňa: Abdul Básit al-Mighráhí
(Ne)vinný
Bývalý líbyjský spravodajský dôstojník Abdul Básit al-Mighráhí (57) vždy tvrdil, že s výbuchom nad Lockerbie nič nemá. Odkedy v roku 2001 dostal doživotie, odvoláva sa.
Otec piatich detí študoval v Amerike a v Británii a väčšinu života sa pohyboval v spravodajskom prostredí. Hovoril dobre po anglicky, elegantne sa obliekal a ako napísala BBC, ani zďaleka sa nehodil do stereotypu
o „arabskom teroristovi“.
Mal však veľa možností ako zorganizovať výbuch amerického lietadla a viacerí svedkovia vypovedali proti nemu. Al-Mighráhí pracoval ako šéf líbyjského leteckého úradu na Malte. Odtiaľ sa do lietadla dostal kufor,
v ktorom bola bomba. Identifikoval ho švajčiarsky obchodník, od ktorého mal kúpiť časť odpaľovacieho zariadenia. No al-Mighráhí vinu odmietal. Hovoril o sebe, že je tichý a nerobí problémy.
Medzitým sa objavili seriózne analýzy aj konšpiračné táraniny o zlyhaniach procesu. Aj preto budú jeho vinu opäť posudzovať. Procedúry okolo kauzy Lockerbie však boli vždy zdĺhavé. Môže sa stať, že al-Mighráhí, ktorý podľa jedných tak zaťato popieral vinu, že musí byť nevinný a podľa iných
ako spravodajský dôstojník vie klamať bez mihnutia oka, a teda je vinný, sa už odvolacieho súdu nedožije.
Jana Shemesh