MOSKVA. Ruský prezident Dmitrij Medvedev dnes vyhlásil, že ruský národný zvyk náruživého pitia vodky vedie k takému rozsiahlemu alkoholizmu, ktorý je pre krajinu "katastrofou".
Medvedev sa na rokovaní vlády v čiernomorskom prístave Soči posťažoval, že opatrenia proti alkoholizmu nemali žiadny vplyv na nestriedme opíjanie sa. "Keď to poviem otvorene, nemôžme hovoriť o žiadnej zmene, vôbec nič sa nezmenilo. Alkoholizmus je v našej krajine národnou katastrofou," povedal Medvedev.
Ako ruský prezident dodal, zostal v šoku, keď mu oznámili najnovšie štatistiky, podľa ktorých priemerný Rus vypije každoročne 18 litrov čistého alkoholu. "Keby ste si to chceli premeniť na počet fliaš vodky, je to jednoducho nepredstaviteľné," uviedol Medvedev.
Ruskí lekári sa domnievajú, že alkohol je príčinou približne polovice všetkých úmrtí Rusov vo veku 15-54 rokov, čo je z hľadiska demografického vývoja a dlhodobého hospodárskeho plánovania dôležitý faktor.
Dôchodkového veku sa dožije iba približne 40 percent absolventov škôl, ktorí sa tento rok zapoja do pracovného procesu. Vyplýva to z údajov Svetovej zdravotníckej organizácie, ktoré citovala ruská ministerka zdravotníctva Tatiana Golikovová.
Vzťah ruských lídrov k vodke je pritom už desaťročia vrtkavý: Sú šťastní z daní, ktoré plynú z jej predaja, ale znepokojujú ich sociálne a zdravotné dopady, ktoré za sebou jej konzumácia zanecháva.
"Je to stáročia vleklý problém a nikto ho nedokáže vyriešiť z večera do rána," povedal Medvedev.
Golikovová na rokovaní podotkla, že Rusko potrebuje novú protialkoholickú kampaň. V tejto súvislosti vyzdvihla bývalého sovietskeho prezidenta Michaila Gorbačova, ktorému sa v 80. rokoch podarilo znížiť počet alkoholikov.
"Sme absolútnymi svetovými lídrami, čo sa týka spotreby alkoholu. Hocako sa pozrieme na protialkoholickú kampaň z rokov 1985-1990 a aj na chyby, ktoré mala, viedla k výraznému zníženiu úmrtnosti obzvlášť u mužov. Zachránila životy jednému miliónu ľudí za päť rokov," povedala ministerka.
Kritici Gorbačova upozorňujú, že jeho kampaň viedla k nelegálnej produkcii alkoholu. Ruské úrady tvrdia, že 30-50 percent skonzumovanej vodky je na ruskom trhu nelegálne a pije sa nezdanená. Mnohí sa domnievajú, že štátny monopol na vodku by vniesol na trh poriadok a prehľadnejšiu kontrolu.