PEKING.
Nedostatočné štandardy ochrany životného prostredia a bezpečnosti pri práci v Číne sú dlhodobo zdrojom napätia a nepokojov najmä zo strany rodičov a obyvateľov najviac zasiahnutých oblastí, označovaných pre vysokú mieru chorobnosti ako "rakovinové dediny", pretože cítia, že ich požiadavky sú ignorované.
Všetky choré deti žijú neďaleko priemyselného parku Čchang-čching v provincii Šan-si a ich rodičia poukazujú na to, že v komplexe sa nachádzajú aj prevádzky na tavenie olova a zinku. Regionálna vláda mala v roku 2006 pomôcť s presťahovaním obyvateľov dedín z okolia komplexu, program však zaostáva za plánom.
"Žijeme iba 200 metrov od taviarne. Znečistenie olovom je jednoznačné," uviedol podľa agentúry Sinchua jeden z obyvateľov dediny, ktorého dvojročný syn trpí otravou olovom.
Továreň, v ktorej sa podľa správy spracúva olovo, zinok a koks, otvorili v roku 2006 a tvorí sa v nej 17 percent HDP krajiny.
Doteraz sa odsťahovala približne polovica z 581 domácností neďaleko závodu. Tí, ktorí zostali, si údajne nemôžu dovoliť nové bývanie. Vláda prisľúbila zostávajúce rodiny presťahovať v priebehu dvoch nasledujúcich rokov, uviedla Sinchua.
Dieťa, ktorému sa do organizmu dostane väčšie množstvo olova, hrozí anémia, svalová slabosť a poškodenie mozgu. Otrava olovom sa prejavuje postupne.