Útoky baskických teroristov na dovolenkové centrá v Španielsku nie sú novinkou. Na Malorku však toto leto zamierili prvýkrát.
PALMA DE MALLORCA, BRATISLAVA. Niektorí boli v šoku, iní krátko na to išli späť na pláže. Tri malé bomby, ktoré vybuchli v nedeľu na Malorke, nikoho nezranili. Môžu však poznačiť turizmus na ostrove.
Turistický ostrov Malorka patrí medzi hlavné dovolenkové destinácie v Španielsku, ako aj v celej Európe. Posledný, už druhý útok baskických teroristov v krátkom čase však vyvolal obavy, nakoľko je ostrov bezpečný. Domáci sa teraz boja, že vyčíňanie baskických separatistov odradí turistov.
Niet sa čoho báť
Španielske úrady sa preto snažili všetkých upokojovať. Podľa nich nie je ostrov v ohrození a nič vážne sa nedeje. „Zdôrazňujeme, že všetky oblasti populárne pre turistov sú v bezpečí. Cieľom útokov neboli dovolenkári,“ povedal podľa Daily Telegraph hovorca španielskej turistickej kancelárie.
Útoky ETA na dovolenke
Turistické rezorty si baskická organizácia všíma od roku 1979.
Útočila najmä na pobreží Andalúzie a Kantábrie. Tento rok prvýkrát prišla na Malorku.
Jej cieľom nie sú turisti, ale turizmus. Útočí malými bombami a dovolenkárov chce odplašiť, aby klesol Španielsku zisk z turizmu a pristali na rokovania.
Útoky baskických separatistov, ktorí bojujú za samostatnosť provincie na severovýchode Španielska, sa odohrali na miestach, kam chodia viac domáci než turisti. Na dámskych toaletách a v obchodnom stredisku vybuchli iba malé bomby, ktoré mali skôr postrašiť, ako ublížiť. Útočníci pred nimi telefonicky varovali.
Skupina baskických teroristov pritom na ostrove už nemusí byť. Polícia v pondelok hľadala jednu ženu, ktorá bola podozrivá z nastraženia útokov.
Na Malorke je v súčasnosti na dovolenke aj španielsky kráľ Juan Carlos, ktorý útoky odsúdil. „Ak tu môže dovolenkovať kráľ, prečo by nemohli aj Nemci,“ upokojoval situáciu nemecký veľvyslanec v Španielsku. Práve Nemci sú spolu s Britmi najpočetnejšími turistami na ostrove.
Slováci zatiaľ nerušia
Malorka patrí medzi obľúbené dovolenkové miesta aj pre mnohých Slovákov. „V súčasnosti tam máme 120 ľudí, ktorí sa podľa plánu zajtra vracajú,“ hovorí Mária Gálová, riaditeľka marketingu z CK Satur. Mnohí si podľa nej nedeľné útoky ani nevšimli a žiadnej panike neprepadli. Hromadné rušenie zájazdov zo strany zákazníkov nečaká. „Nič nenaznačuje, že by to ovplyvnilo dopyt turistov po Malorke,“ povedala.
S tým súhlasí aj Anežka Hrabovská z CK FIRO-tour „V utorok večer letí ďalší turnus a je plný, nikto neodriekol,“ povedala.
Rušenie zájazdov nehlásia ani iné krajiny. „Nečakám, že sa spustí teraz záplava zrušení,“ povedal pre DPA Karl Born, profesor turizmu z univerzity vo Wernigerode.
ETA na dovolenke? Pravidelne
Útoky baskických separatistov na dovolenkové destinácie nie sú pritom ničím novým. Podľa španielskej tlače sa opakujú od roku 1979.
Ich hlavným cieľom je malými bombovými útokmi odstrašiť turistov a narušiť tak zisky Španielska z turistického priemyslu. Baskovia si na útoky vyberali najmä pobrežie Andalúzie či Kantábrie.
Teraz sa prvýkrát zamerali aj na Malorku, ostrov, ktorý vlani navštívilo desať miliónov turistov. Za posledné roky vplyv ETA klesá – podporuje ju čoraz menej obyvateľov francúzskej aj španielskej časti Baskicka. Polícia oboch krajín zatkla viacero lídrov hnutia. Tohtoročnými útokmi na Malorku sa podľa analytikov chce ETA pripomenúť, že je ešte tu. Malorka je na to aj mediálne vhodný cieľ.
Odborníci varujú, že turizmus by to mohlo ovplyvniť, pokiaľ by útoky pokračovali a ostrov by sa stal hlavným terčom organizácie. „Život na Malorke je postavený na imidži pokojného ostrova, kde môžete nájsť mier, ticho a zažiť zábavu. Po nedávnych útokoch by nikto nepredpokladal, že sa to stane znova,“ povedal majiteľ miestnej reštaurácie pre Spiegel.
Ministerstvo pred cestou na ostrov neodrádza
Ľuďom, ktorí chcú zo strachu zrušiť dovolenku na Malorke, vrátia cestovné kancelárie peniaze len vtedy, ak tam ministerstvo odporučí necestovať. To sa na to nechystá.
BRATISLAVA. Španielska Malorka patrí medzi Slovákmi k najnavštevovanejším ostrovom. Po nedeľných útokoch ministerstvo zahraničných vecí od cesty do krajiny neodhovára: Malorky sa podľa neho stále netreba báť.
Ak by sa niekto napokon rozhodol zostať doma a zrušiť cestu, ktorú si už zaplatil cez cestovnú kanceláriu, musí sa zmieriť s tým, že mu peniaze nevrátia.
„Cestovné kancelárie sa riadia výhradne vyjadrením ministerstva. Ak by vyhlásilo, že neodporúča cestovať na Malorku, majú zákazníci nárok na vrátenie peňazí,“ povedala konateľka CK Ruefa Reisen Anna Vargová.
Takáto situácia sa však stáva iba veľmi zriedkavo a netýka sa hlavných dovolenkových destinácií, kam chodia Slováci. Rizikovejšie sú exotické dovolenky. „Minulý rok sa nám to stalo v Keni,“ hovorí Anežka Hrabovská z CK FIRO-tour. Po povolebných násilnostiach slovenské ministerstvo zahraničia odporúčalo do krajiny necestovať. Kancelária cestu zrušila a turistom vrátila všetky peniaze.
Tomáš Vasilko