ŽENEVA. Čína v pondelok informovala o prepustení viac ako 1200 osôb zadržaných počas minuloročných nepokojov v Tibete. Viac ako 700 ľudí však stále zostáva vo väzbe v súvislosti s júlovými násilnosťami v provincii Sin-ťjang, ktoré vypukli medzi Číňanmi a Ujgurmi.
"Po tom, ako sme 1231 podozrivých potrestali, prinútili podpísať vyhlásenia o ľútosti a potom, ako ich poučili zástupcovia súdnej moci v Tibete, prepustili sme ich na slobodu," uviedol Peking v písomnej odpovedi na žiadosť Výboru OSN pre odstránenie rasovej diskriminácie v Ženeve, ktorý Čínu žiadal o nápravu v tejto oblasti.
Protesty proti čínskej nadvláde v Tibete, ktoré sa začali v Lhase 10. marca na výročie neúspešného protičínskeho povstania v roku 1959, prerástli 14. marca v tibetskom hlavnom meste do krvavých nepokojov a rozšírili sa aj do ďalších čínskych oblastí s tibetským obyvateľstvom. Asi 77 Tibeťanov však už pred časom obvinili z vážnejších zločinov ako lúpeže, podpaľačstvo a bránenie spravodlivosti, zatiaľ čo ďalších sedem budú súdiť pre špionáž
Predseda 30-člennej čínskej delegácie Tuan Ťje-long však počas výsluchu pred ženevským výborom potvrdil, že 718 ľudí zadržaných v súvislosti s demonštráciami v severozápadnej provincii Sin-ťjang je stále vo väzbe.
Hlavné mesto čínskej provincie Sin-ťiang Urumči bolo začiatkom júla dejiskom krvavých zrážok medzi príslušníkmi ujgurskej menšiny a čínskou políciou. Ujgurovia tvrdia, že obetí bolo až 800 a väčšina z nich pochádza z ich radov. Ujgurovia sú zväčša moslimského vierovyznania a čínska vláda boj proti nim označuje za súčasť boja proti terorizmu. Zahraničné ľudskoprávne organizácie však tvrdia, že boj proti terorizmu je pre Peking len zámienkou na to, aby sa mohol vyrovnať s nepohodlnou menšinou, ktorá sa bráni proti násilnému potláčaniu svojej kultúry a tradícií, podobne ako Tibeťania.