V monsterprocese začal iránsky režim súdiť aj občianku Francúzska. Európska únia zúri.
TEHERÁN, TEL AVIV. Twitter, Google, Mossad, perzské vysielanie BBC, a dokonca aj internetový prekladač z perzštiny do angličtiny označuje iránsky režim za sprisahancov proti teokracii. Zaznelo to v sobotu na ďalšom procese s disidentmi, aktivistami, novinármi a protivládnymi demonštrantmi. Inú, podobne veľkú skupinu začali súdiť minulú sobotu.
Medzi viac ako stovkou obžalovaných boli tentoraz aj iránski zamestnanci britskej a francúzskej ambasády aj učiteľka z Francúzska, ktorú zadržali pre účasť na demonštráciách proti zmanipulovaným voľbám prezidenta. Európska únia zúri a celý proces označuje za divadlo. Analytici sa pýtajú či sa odhodlá k finančným sankciám, alebo k stiahnutiu veľvyslancov.
Všetci hovoria to isté
Aj sobotné pojednávanie malo všetky znaky zmanipulovaného procesu. „Skoro všetci vypovedajú to isté. Nemusíte byť Einstein, aby vám došlo, že výpovede im niekto napísal,“ povedal pre Christian Science Monitor iránsky analytik Šiva Balagi. V sobotu sa ľudia opäť priznávali, že s pomocou Západu chceli v Iráne spustiť nežnú revolúciu či špehovali pre nepriateľov. Ospravedlňovali sa tiež iránskemu národu.
Iránsky satirik Ibrahim Nabavi, ktorý žije v bruselskom exile, tvrdí, že všetky výpovede sú vynútené. Vie, o čom hovorí. Aj jeho teheránsky režim v roku 2000 posadil do samotky a prinútil priznať sa ku všetkému. Dokonca pred celým Iránom - v televízii. Satirik AP povedal, že len jeho oči hovorili, že sa priznáva k tomu, čo nikdy nespravil.
Ľudsko-právne organizácie, právnici aj príbuzní obžalovaných v najväčšom politickom procese od islamskej revolúcie v roku 1979 sú presvedčení, že ich blízki zažili podobné momenty ako Nabavi. Obžalovaných držia na neznámom mieste, ich právnici sa k nim nedostanú, nepovoľujú im návštevy príbuzných.
Za obete vraj môže vírus
To, že režim je k politickým väzňom neprimerane násilný, potvrdil aj iránsky policajný šéf. Nariadil aj prepustenie a údajne aj zatknutie šéfa jedného zo zariadení, kde ich držali. Tam mali zomrieť aj najmenej dvaja mladí demonštranti.
Policajný šéf odmietol pripustiť, že niektorého zo zadržaných zabili. Podľa neho ich smrť spôsobil nešpecifikovaný vírus.