TEHERAN. Príbuzní obžalovaných a veľké množstvo ľudí sa zhromaždili pred budovou súdu. Keď skandovali Allahu Akbar (Boh je veľký), poriadková polícia ich napadla a dav rozohnala, informovala webová stránka najväčšej reformistickej strany v krajine Mošarekat.
Pred súdom sa ocitol okrem Francúzky a zamestnankyne francúzskej ambasády v Teheráne aj iránsky zamestnanec britskej ambasády Husajn Rassam obvinený zo špionáže. Ten požiadal súd, aby mu odpustil jeho "chyby" a ospravedlnil sa iránskemu národu, informovala oficiálna tlačová agentúra IRNA.
Francúzka obvinená z vyvíjania činnosti voči národnej bezpečnosti sa tiež priznala k svojim "chybám". "Napísala som jednostránkovú správu o situácii v Isfaháne...a odovzdala ju kultúrnej sekcii na francúzskom veľvyslanectve," povedala na súde podľa agentúry IRNA a požiadala iránske úrady o milosť.
Británia uviedla, že súdny proces v Iráne voči pracovníkovi jej veľvyslanectva je neprijateľný a popiera predchádzajúce záruky vysokopostavených iránskych predstaviteľov, uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí. "S poľutovaním odsudzujeme tieto súdne procesy a takzvané priznania väzňov, ktorým boli odopreté ich základné ľudské práva," dodala.
V Iráne predstúpilo v druhom procese pred súd niekoľko desiatok umiernených politikov, ktorých zatkli krátko po voľbách z 12. júna a obvinili z pokusu o zvrhnutie duchovného establišmentu islamskej republiky.
Vedúci umiernení predstavitelia tvrdia, že prezidentské voľby boli zmanipulované v prospech radikálneho doterajšieho vodcu krajiny Mahmúda Ahmadínežáda. Úrady obvinenia odmietajú a zvolenie Ahmadínežáda odobril aj najvyšší duchovný vodca krajiny, ajatolláh Alí Chameneí.
Zdroj: Reuters