Moje vysvetlenie, že chalanovi začínajú vypadávať vlasy a kippa to dobre kamufluje, označil za ťažkú svätokrádež. Keď sme ho však stretli asi o rok a mal na hlave takzvanú veľkú kippu, ktorá vyzerá ako pletená čiapka, bolo zrejmé, že nechce, aby ľudia videli, že má celkom slušnú plešinu.
Jednotlivé druhy kípp sa totiž len tak nevymieňajú. Každý typ označuje príslušnosť k niektorému z prúdov judaizmu.
Tak napríklad háčkované pestrofarebné kippy pripevnené sponkami nosia židia, ktorí sa hlásia k náboženskému sionizmu. Volia pravicové strany a ich synovia slúžia v armáde.
Čierne zamatové pokrývky hlavy zase nosia ortodoxní, kým biele saténové liberálnejší židia. V niektorých ultramoderných skupinách nosia kippy aj ženy, aby zdôraznili, že sú rovné mužom.
Sú chvíle, keď si kippu nasadzujú aj nežidia - to keď vstupujú do synagógy alebo chcú navštíviť Múr nárekov.
A existujú aj ďalšie typy a podtypy kípp. Na detských môžete napríklad nájsť ajobrázky Mickeyho Mousea. V Izraeli označujú aj politickú profiláciu. Málokto z tých, čo nosia kippu denne a odkladajú ju len pri kúpeli, volí ľavicové strany.
Ak má niektorí z ministrov či poslancov kippu, bude určite z nacionalistického alebo náboženského tábora. Jedno z vysvetlení, prečo židia musia nosiť pokrývku hlavy, je to, že vyjadrujú pokoru pred Bohom, ktorý je nad všetkým. Iné hovorí, že kippa symbolizuje božiu dlaň, ktorá pôsobí ako ochrana.
Je to možné, ale mne sa celkom páči teória o starovekých Izraelitoch, ktorí keď pásli stáda a pracovali na poliach v tunajšom úmornom teple, museli mať zakryté hlavy. A tento zvyk si udržali dodnes. Aj keď teda neviem, či tento výklad nie je čisté kacírstvo.