PRAHA, BRATISLAVA. Už vo februári, keď program dobrovoľných návratov spustili, sa ozývali hlasy, že problém nevyrieši. Grátis letenka domov a 500-eurové vreckové boli pre imigrantov, ktorí stratili pre ekonomickú krízu prácu, príliš malou motiváciou, aby sa vrátili domov.
Česká vláda sa chcela vtedy vyhnúť tomu, aby gastarbeiterov bez práce pohltila ulica alebo podsvetie. Pol roka po štarte programu je jasné, že neuspel. A nielen to. Ako sa podarilo zistiť Lidovým novinám, tisíce zahraničných robotníkov v Česku sa stali obeťou zotročovania.
Bez pracovných povolení
Ekonomický boom v posledných rokoch prilákal do Česka lacnú pracovnú silu z Ukrajiny, Vietnamu a Mongolska. Cudzinci často platili tisíce eur, aby im pololegálna sprostredkovateľská agentúra našla prácu.Potom pracovali aj 12 hodín denne šesť dní v týždni. S krízou však úrady prestali vydávať pracovné povolenia.
Ak ich agentúry počas boomu ožobračovali, teraz ich zotročujú.
„Už som to nedokázal zniesť. Chcel som si prácu nájsť sám, ale chytili ma a odvliekli do bytu. Mučili ma niekoľko hodín,“ zveril sa reportérovi LN dvadsaťšesťročný Ukrajinec Dmitrij.
Dlhy pre agentúry
Do problémov sa Dmitrij dostal, keď mu vo februári nepredĺžili pracovné povolenie. Za 15-tisíc českých korún mu ho nakoniec vybavil jeho sprostredkovateľ.
Ani to mu však nezabezpečilo istotu. Práca bola len občas, Ukrajinec sa zadĺžil aj pre prehnané poplatky, ktoré agentúra žiadala za bývanie či stravu. Potom prišlo násilie.
Lidové noviny sa rozprávali s desiatkami ďalších gastarbeitrov, ktorých postihol podobný osud. „Ponižovanie, vyhrážky a bitie je podľa nich na dennom poriadku, výnimkou nie je ani znásilňovanie,“ napísali vo štvrtkovom vydaní. Sieť, do ktorej sa gastarbeiteri chytili, je ťažké rozmotať. Napríklad: Dmitrij nikoho neudá, lebo sám má strach, že ho udajú za prácu načierno.
Väčšina ostala
Podľa staršieho odhadu českého ministerstva vnútra malo o prácu prísť v prvých troch mesiacoch tohto roka 12-tisíc cudzincov. Program dobrovoľných návratov mal dosiahnuť, aby sa nezamestnali nelegálne, ale odišli domov.
Na konci júla riaditeľ odboru azylovej a migračnej politiky Tomáš Haišman výsledky programu označil za „veľmi úspešné“. Pri pohľade na oficiálne čísla to však vyzerá inak: doteraz odišlo len 1800 cudzincov.
Už v marci veľké české agentúry navrhli sprísnenie podmienok na udeľovanie licencií. Je čas ich nápad oprášiť.
Ide tu doslova o život.