SOUL. Severná Kórea prepustí dve zadržiavané americké novinárky, informuje server americkej spravodajskej televízie CNN.
Líder Kórejskej ľudovodemokratickej republiky Kim Čong-il svoje rozhodnutie o ich prepustení zverejnil len krátko po nečakanej súkromnej návšteve exprezidenta USA Billa Clintona v Pchjongjangu.
Agentúra Reuters neskôr uviedla, že na palube lietadla, ktoré s Clintonom z metropoly KĽDR odletelo do USA, sú aj obidve oslobodené americké novinárky.
Severokórejský režim v minulosti viackrát oslobodil zadržaných Američanov, urobil tak však zakaždým až po vyvinutí diplomatického tlaku zo strany Spojených štátov.
Kim Čong-il nariadil prepustenie na slobodu pracovníčok kalifornského mediálneho združenia Current TV, patriaceho bývalému viceprezidentovi USA Alovi Gorovi.
Clinton sa neospravedlnil
Clinton sa údajne severokórejskému lídrovi v súvislosti so zadržaním momentálne už prepustených reportérok neospravedlnil. V utorok (amerického času) to vyhlásil nemenovaný zdroj z jeho prostredia. "Odpoveď je nie," uviedol Clintonov človek v odpovedi na otázku, či exprezident výmenou za prepustenie amerických novinárok ponúkol autoritárskemu lídrovi KĽDR ospravedlnenie. Oficiálna Kórejská centrálna tlačová agentúra (KCNA) predtým informovala, že Kim súhlasil s omilostením Američaniek po tom, ako bývalý šéf Bieleho domu "vyjadril slová úprimnej ľútosti" za ich "nepriateľské činy".
Clinton sa v rámci svojej misie v Severnej Kórei predtým stretol s oboma novinárkami, o ktorých prepustenie prišiel tamojšie úrady požiadať.
Americká televízia ABC v utorok informovala o stretnutí exprezidenta so žurnalistkami, ktoré odsúdili na 12 rokov prác za ilegálne prekročenie hraníc. Televízia na základe dostupných informácií opísala vzájomné stretnutie ako "veľmi emotívne".
Američania na návšteve Severnej Kórey
1994 – Do krajiny prišiel bývalý prezident Jimmy Carter. 2000 – Historickú cestu do Severnej Kórey podnikla ministerka zahraničia Madeleine Albrightová. 2009 – Krajinu prekvapujúco navštívil exprezident Clinton.
Súkromná návšteva
Aj keď sa hovorí, že Bill Clinton išiel do Severnej Kórey súkromne, fakt, že ide o bývalého prezidenta a zároveň manžela ministerky zahraničia, znamená veľa.
Ide o návštevu najvyššie postaveného predstaviteľa Spojených štátov v krajine, s ktorou nemajú diplomatické vzťahy od roku 2000.
Hlavným cieľom Clintona mohlo byť lobovanie za prepustenie dvoch amerických novinárok. Tie v júni tohto roku odsúdili na 12 rokov nútených prác za to, že nelegálne vnikli na územie Severnej Kórey.
V stopách Cartera
Analytici podľa AP však hovoria, že za návštevou môže byť viac. Severná Kórea sa v poslednom čase provokatívnymi testami, najmä druhou skúškou atómovej bomby, podľa mnohých snažila získať pozornosť novej americkej administratívy.
To sa jej podarilo a návštevou chce preto vodca Kim Čong–il znova obnoviť vzájomné vzťahy. Clinton sa so severokórejským vodcom v utorok stretol a médiá špekulovali, že mu odovzdal písomný alebo ústny odkaz od prezidenta Baracka Obamu. Biely dom to poprel a hovoril o súkromnej iniciatíve Clintona, ktorej úspech nechce ohroziť.
Aj preto analytici predpokladali, že exprezidentovi sa podarí vybaviť amnestiu pre novinárky. „Je nepravdepodobné, že Clinton zlyhá,“ povedal pre Wall Street Journal Paik Džinhjun, profesor medzinárodných štúdií na Národnej univerzite v Soule.
Podobná návšteva sa odohrala pred 15 rokmi, práve počas Clintonovej vlády. Vtedy do Pchjongjangu priletel exprezident Jimmy Carter a rozbehol mŕtve rozhovory o kórejskom jadrovom programe, ktoré vydržali do roku 2003.