PRAHA.
Prevoz bude stáť 90-tisíc českých korún (cca 3500 eur). Rómovia najprv tvrdili, že majú len tisíc eur, nakoniec medzi sebou vyzbierali dvojnásobok. Zvyšok dodali darcovia. Píše o tom internetový portál idnes.cz.
Chlapec zomrel v dôsledku poškodenia mozgu, ktoré si spôsobil pri topení sa v rybníku pri meste Stará Boleslav 22. júla.
Chceli príspevok od Prahy
Pôvodne jeden z členov komunity dnes ráno po rokovaní s pohrebnou službou uviedol, že za prevoz tela požaduje 4000 eur, ale Rómovia vraj mali iba 1000 eur. Rumunská ambasáda, ktorú Olasi požiadali o finančnú pomoc, údajne uviedla, že by im ju poskytla až o 14 dní. Rómovia preto prosili, aby im na prevoz ich princa do Rumunska prispeli Pražania, prípadne magistrát hlavného mesta. Mesto podľa informácií iDnes.cz s finančnou pomocou súhlasilo.
Koľko stojí preprava tela
Pohrebná služba Pegas CZ odhadla cenu na 60 000 Kč. Letecká preprava by stála do 100 000 Kč. V cene je poplatok za vybavenie dokumentácie, rakvu so zinkovou vložkou, preprava alebo repatriácia (cena záleží na počte kilometrov) a úhrada nemocnici za chladiaci box.
Zdroj: idnes.cz
Asi 50-60 Rómov, vrátane malých detí, vyčkáva od pondelka na trávniku pred vinohradskou nemocnicou. Desiatky ľudí sú tam bez hygienického zázemia.
České úrady si s olaskými Rómami z Rumunska nevedia poradiť už takmer dva týždne.
Rómovia sa síce nedopúšťajú trestných činov, ale priestupkov už majú na konte celý rad. Kempovali na miestach, ktoré na to neboli vyhradené, výzvy polície ignorovali a pri rybníkoch, kde sa zastavovali, si nielen opravovali autá a vypúšťali olej, ale aj prali bielizeň.
Pohrebné auto na ceste domov sprevádza kolóna
Komunita svojráznych olaských Rómov v utorok podvečer napokon zaplatila za transfer tela pohrebnou službou do Rumunska a kolóna približne 15 trúbiacich áut sa vydala z nemocnice smerom na Brno.
Tak ako olaskí Rómovia ignorovali spoločenské pravidlá a predpisy počas svojho takmer dvojtýždňového kempovania v Prahe a jej okolí, ignorovali dopravné predpisy aj pri odchode z Prahy. Autá s členmi komunity sa "zavesili" za dodávku pohrebnej služby, trúbili a hrubo porušovali predpisy. Výnimkou nebola ani jazda kolóny cez križovatky na červenú.
Nebol poistený
Český minister pre ľudské práva a menšiny Michael Kocáb sa na adresu tejto komunity v uplynulých dňoch vyjadril v tom zmysle, že pomoc úradov nepotrebuje, pretože jej príslušníci majú dosť peňazí na to, aby si nocľah zaplatili. Kocáb pritom argumentoval tým, že členovia komunity majú zlaté šperky a drahé autá.
Delikátny problém predstavuje aj fakt, že rómsky princ pravdepodobne nebol v Rumunsku poistený. Vinohradská nemocnica ešte v priebehu hospitalizácie uviedla, že jeden deň pobytu chlapca na jednotke intenzívnej starostlivosti stojí až 100.000 Kč (3906 eur) a nevylúčila, že dlh bude vymáhať od príbuzných.
To by znamenalo, že Rómovia môžu nemocnici dlhovať aj viac ako 1,2 milióna Kč (46.875 eur). V pondelok, keď chlapec zomrel, nemocnica problém s poistením potvrdila, ale s tým, že to bude riešiť až následne.
Autor: idnes.cz