BETLEHEM. Príslušníci hnutia Fatah palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása budú od utorka rokovať na prvom straníckom zjazde za 20 rokov. Približne 2000 delegátov má v Betleheme zvoliť nové vedenie a schváliť program, uviedla dnes tlačová agentúra DPA.
Podľa návrhu programu Fatah odmieta uznať Izrael ako židovský štát. Palestínčania sú však vo všeobecnosti pripravení uznať existenciu Izraelského štátu a tiež riešenie na báze vzniku dvoch štátov.
Uznanie Izraela ako židovského štátu je jednou z piatich podmienok izraelského premiéra Benjamina Netanjahua pre mierové usporiadanie regiónu. Palestínčania sa však obávajú, že po takomto uznaní by sa automaticky museli vzdať požiadavky na návrat palestínskych utečencov.
V návrhu nového programu sa ďalej hovorí, že Fatah je za mierové prostriedky pri snahách dohodnúť sa s Izraelom a v boji proti okupácii. Hnutie ďalej žiada vznik palestínskeho štátu v hraniciach z roku 1967 s hlavným mestom Východný Jeruzalem.
Stovky členov Fatahu prišli do Betlehemu už v minulých dňoch z rôznych arabských štátov. Hnutie Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy, však asi 300 príslušníkom Fatahu zabránilo vycestovať.
Ako podmienku si militantné hnutie stanovilo prepustenie asi 1000 svojich členov, ktorých v Predjordánsku zadržiavajú policajné sily, verné Abbásovi.
Spoluzakladateľom organizácie Fatah bol v roku 1958 Jásir Arafat, ktorý ju viedol až do svojej smrti v novembri v 2004. Známym sa zoskupenie stalo v roku 1965, keď začalo s gerilovým útokmi na Izrael z Jordánska.
Po Arafatovej smrti prevzal predsedníctvo Abbás. Pôvodne sa plánovalo, že hlavný zjazd Fatahu bude každých päť rokov. Od rokovania v Alžíri v roku 1989 sa už však neuskutočnil, okrem iného aj kvôli Arafatovmu centralistickému štýlu vedenia.