CARACAS, BRATISLAVA. Slučka okolo kritikov venezuelského prezidenta Huga Cháveza sa sťahuje. Najnovšie za obeť budovania socializmu padli súkromné rádiá.
Pred víkendom telekomunikačný regulátor Conatel nariadil zatvorenie 34 celoštátnych rozhlasových staníc. Do nedele prestalo vysielať už najmenej 13 z nich. Oficiálny dôvod: nespĺňajú regulácie.
Prezidentská absurdita
„My sme nijaké rádiá nezavreli, my sme uplatnili zákon,“ vysvetlil Chávez v prejave v štátnej televízii. „Objavili sme niekoľko staníc, ktoré boli mimo zákona. Teraz patria ľudu, a nie buržoázii,“ dodal prezident.
Proti Chávezovmu kroku cez víkend podľa AFP demonštrovali tisíce ľudí. „Diktátor!“ ozývalo sa v uliciach Caracasu a ďalších venezuelských miest.
Každý deň takéto niečo robí, hoci médiá v Európe to každý deň nepozorujú.
Carlos Gonzales, analytik z pražského Respekt Institutu.
Riaditeľ Conatelu Diosdado Cabello im odkázal, že niektoré stanice musia skončiť s vysielaním, pretože si neobnovili licencie, kým ďalšie nelegálne prešli na nových vlastníkov.
„Pätnásť rokov po smrti môjho otca mi hovoria, že licencie nemožno dediť. Sme šokovaní,“ sťažoval sa venezuelskej televízii Globovision Felix Ali Obelmejia, riaditeľ Radio Bonita.
Vláda varovala, že absurdný osud Bonity môže čoskoro postihnúť ďalších 200 vysielateľov.
V stávke je však viac ako len rozhlas. „Sledujeme najväčší zásah proti slobode slova, aký kedy Venezuela zažila v demokratickej ére,“ citovala AFP Carlosa Correu, šéfa mimovládky pre slobodu slova Espacio Publico.
Podľa americkej organizácie Human Rights Watch najnovším opatrením Caracas porušuje Americkú konvenciu o ľudských právach, ktorú sám podpísal.
V krajine ako Venezuela je podľa analytika pražského Respekt Institutu Carlosa Gonzalesa rozhlas dôležitý, lebo niektoré mestá ani televízny signál nemajú. „Musíme zobrať do úvahy, že väčšina ľudí tam žije v chudobných regiónoch, hovorí pre SME Gonzales.
Chávez svoje kroky podľa Gonzalesa odôvodňuje zákonom, aby to vyzeralo demokraticky. „To je nový trend, ako rozbiť demokraciu demokratickým spôsobom,“ vysvetľuje analytik. Chávez podľa neho nemôže otvorene používať represívne opatrenia, ako to ešte vždy robí napríklad Kuba. „Všetko je teraz sledované,“ hovorí Gonzales.
A veľa ľudí prezidentovi na túto návnadu skočí. Posledné prieskumy mu hlásia až 60-percentnú podporu.
Proti mediálnym zločincom
Chávez na médiá neútočí po prvý raz. V roku 2007 neobnovil licenciu súkromnej televízii a tvrdému kritikovi RCTV.
Minulý týždeň hlavný prokurátor navrhol zákon, ktorý bude postihovať „mediálne zločiny“. Takými sú „falošné informácie“, ktoré „poškodzujú záujmy štátu“. Novinárovi, čo ich bude šíriť, hrozí až štvorročné väzenie. Keď televízie a rádiá návrh v spoločnej upútavke kritizovali, nariadil ju Chávez stiahnuť.
Záťah proti rádiám teda nie je vôbec ojedinelý. „Každý deň takéto niečo robí, hoci médiá v Európe to každý deň nepozorujú,“ dodáva analytik Gonzales.