RANGÚN, BRATISLAVA. „Predsedajúci sudca vošiel do miestnosti a povedal, že verdikt odkladajú na 11. august, pretože súd nie je pripravený ho vydať.“
Tak opísal pre agentúru AP nemenovaný diplomat, čo sa v piatok dialo v súdnej sieni v rangúnskej väznici Insein. Na proces s barmskou disidentkou Aun Schan Su Ťij, ktorý sa mal podľa očakávaní skončiť včera, novinári prístup nemajú.
Bystrá junta
Proces so Su Ťij, v ktorom čelí obvineniu z narušenia domáceho väzenia, sa začal 18. mája. Začiatkom týždňa oficiálne médiá aj právnici disidentky informovali, že verdikt vynesie v piatok.
„Skutočná príčina odloženia zostáva nejasná,“ napísala vo vyhlásení strana Su Ťij, Národná liga za demokraciu (NLD). Príkaz mohol podľa nej na poslednú chvíľu prísť od junty, ktorá v krajine železnou rukou vládne od roku 1962.
„Svojím spôsobom je to bystrý krok – odsunúť rozsudok až do polovice augusta, keď budú mnohí predstavitelia vlád a OSN dovolenkovať,“ napísal v tlačovej správe disidentkin právny poradca Jared Genser. „Je otázne, či to bude fungovať,“ dodal Genser.
Americký prezident Barack Obama, ktorý začiatkom týždňa predĺžil sankcie proti vojenskému režimu, už v máji označil súd so Su Ťij za „politický proces“. Stále platia aj európske sankcie a Barmu kritizujú aj ázijské vlády.
Strach z ulice
Ani kritika susedov, ani sankcie Západu však podľa analytikov v posledných rokoch veľké výsledky nepriniesli. Tlak na juntu musia vyvinúť jej najväčší susedia, ktorí boli dosiaľ skôr zdržanliví – Čína a India.
Najnovšie ťahy režimu naznačujú, že sa obáva skôr domácich nepokojov. Polícia podľa opozície konfiškovala letáky vyzývajúce na demonštrácie a zablokovala ulice v okolí súdu. Ľudí varovala, aby neprotestovali. Represie sa však môžu obrátiť proti vláde.
„Zatýkanie ďalších členov NLD zhorší situáciu a ľudia prejavia svoj hnev tak alebo onak,“ povedal agentúre Bloomerg exilový hovorca strany Nyo Ohn Myint. „Je to otázka času.“
Su Ťij hrozí až päť rokov väzenia za to, že ju navštívil Američan John Yettaw. Nepozvaný hosť, ktorého v Barme súdia tiež, k nej preplával cez jazero a zostal dva dni. Právnici Su Ťij tvrdia, že je súdená podľa zákona, ktorý už dávno neplatí.
Opozícia tvrdí, že Yettawa junta využila len ako zámienku, aby mohla disidentku opäť uväzniť.
Z väzenskej cely sa totiž nebude môcť zúčastniť na voľbách, ktoré junta vypísala na august 2010. Vo väzení Su Ťij strávila 14 z posledných 20 rokov.