PRAHA, BRATISLAVA. Stáva sa už pravidlom, že keď sa šéf ODS Mirek Topolánek vyberie na dovolenku do Talianska, stane sa z toho škandál. V júni sa na verejnosť dostali jeho fotky z vily premiéra Silvia Berlusconiho na Sardínii, na ktorých mal byť nahý. Teraz v českých médiách kolujú zábery z jeho dovolenky v Toskánsku, ktoré zasa obnažujú jeho zákulisné kontakty.
Sardínia prišla počas kampane pred eurovoľbami, Toskánsko otvára kampaň pred jesennými parlamentnými voľbami.
Politici a lobisti
Na rozdiel od poslednej talianskej aféry je však tá najnovšia podľa všetkého omnoho prepracovanejšia.
Fotografie a videá českého expremiéra a ďalších politikov v Toskánsku sa najprv objavili v denníku Aha!, až Mladá fronta Dnes však prezradila, že pochádzajú od bývalého šéfa rozviedky Karla Randáka. Ako denník napísal vo štvrtok, Randák jeho reportérom odovzdal 290 snímok a 40 videozáznamov.
Objednávateľa záberov neprezradil. Verejne sa nechcel prihlásiť ani k autorstvu. „Ak ma uvediete, popriem to,“ varoval novinárov bývalý šéf špiónov.
Je dobré všimnúť si, proti komu to nie je namierené.
Bohumil Doležal, český politológ
Zábery ukazujú Topolánka v letovisku Monte Argentario v spoločnosti priateľa a lobistu ODS Marka Dalíka či šéfa energetického gigantu ČEZ Martina Romana. Objektívom neunikli ani Topolánkov stranícky kolega, exminister dopravy Aleš Řebíček či podpredseda ČSSD Milan Urban. Topolánek aj Urban boli odfotení v prítomnosti lobistu ČEZ Vladimíra Johanesa.
České médiá špekulujú o spojení stretnutí so schválením zákona o prideľovaní emisných povoleniek. ČEZ priniesol 68 miliárd českých korún. Spoločnosť to podľa ČTK odmieta.
Pochybnosti o českých politikoch však vzbudzuje aj blahobyt, uprostred ktorého sú odfotení – jachty, vily a športové autá. Hoci líder ČSSD Jiří Paroubek zverejnenie fotografií odsúdil, šéf marketingu strany Petr Dimun ich hneď použil proti rivalovi. „Vyjadrujeme pochopenie s predstaviteľmi ODS, lebo je zrejmé, že musia byť veľmi pobúrení tým, že sa verejnosť konečne dozvedela, kam smerovali peniaze z korupcie za Topolánkovej vlády,“ vyhlásil Dimun.
Hľadá sa objednávateľ
Podpredseda ODS Ivan Langer obvinenie z korupcie považuje za príklad „úplne zvrátenej a nechutnej marketingovej práce“ ČSSD.
Otázne stále je, kto si objednal niekoľkodňové profesionálne sledovanie, ktoré podľa MF Dnes mohlo stáť aj pol milióna českých korún. Langer aj Topolánek z celej kauzy obviňujú Randákových ľudí a socialistov. Pripomínajú, že to bol údajne Randák, kto sa mal podieľať aj na manipulovaní v poslednej voľbe prezidenta v kauze Savoy.
MF Dnes tvrdí, že za kauzou môžu stáť aj biznismeni či Topolánkovi vnútrostranícki rivali.
Podľa politológa Bohumila Doležala si treba všimnúť, koho kauza nepoškodí. Urban je Paroubkov vnútrostranícky rival, takže šéf ČSSD je mimo. Z veľkých hráčov zostáva čistý aj prezident Václav Klaus, ktorý má zase problém s Topolánkom.
Táto predvolebná kampaň svojimi metódami už teraz prekonala tie minulé. „Je to niečo úplne výnimočné,“ komentuje analytik. A na rozdiel od Berlusconiho vily môžu tieto fotografie výsledok volieb reálne ovplyvniť.