PRAHA. Polícia na príjazdovej komunikácii pod viaduktom bráni vo vjazde ďalším autám, ale inak nezakročuje.
Na lúke pri rybníku už tretiu noc zostáva niekoľko áut a desiatky Rómov, ktorí pricestovali, aby svojou prítomnosťou podporili uzdravenie 17-ročného chlapca, ktorý leží v nemocnici v kóme. Chlapec, ktorý sa minulú stredu takmer utopil, je komunitou označovaný za princa a podľa rómskych zvykov sa mal stať jej kráľom. Ide o najmladšieho syna rumunského rómskeho olaského kráľa Robinsona Dimofta.
Rómovia, vrátane žien a malých detí, nemajú pri rybníku žiadne sociálne zázemie. Na postup mestskej polície, ktorá osoby pri rybníku nepokutuje a nenúti ich, aby lokalitu opustili, sa na pražskom magistráte sťažoval už aj starosta mestskej časti Zbyněk Richter. O nápravu starosta požiadal námestníka primátora Rudolfa Blažka, do kompetencie ktorého spadá aj mestská polícia.
Kritické hlasy na adresu kočujúcich olaských Rómov, ktorí vozy vymenili za osobné autá, sa ozývajú aj od obyvateľov mestskej časti. Pri rybníku je už množstvo odpadkov a exkrementov. Príležitosť vycítila aj extrémistická ultrapravicová Robotnícka strana. Na svojej internetovej stránke uviedla, že do lokality vyšle svoje ochranné zbory, teda skupinky dobrovoľníkov, ktoré by mali situáciu monitorovať.
Kriticky sa na adresu komunity olaských Rómov už vyjadril aj český minister pre ľudské práva Michael Kocáb. Konštatoval, že príslušníci tejto komunity nie sú chudobní - pricestovali na slušných autách a majú zlaté prstene, preto by sa mali správať ako turisti a nájsť si ubytovanie, prinajmenšom v autokempingu.
Ešte ostrejšie sa dnes vyjadril Kocábov poradca pre menšiny Zdeněk Guži a vyzval komunitu, aby dodržiavala zvyklosti a zákony hostiteľskej krajiny.
"Rumunskí Rómovia si musia uvedomiť, že sú na území ČR, že žijeme v 21. storočí a že tu platia isté zákony o pobyte cudzincov, o správaní sa, dodržiavaní zásad slušnosti, hygieny a morálky," uviedol Guži.
Vyhliadky mladíka v kóme sú nejasné. Vinohradská nemocnica, kde je hospitalizovaný, jeho stav označuje za kritický. Samostatnou kapitolou je otázka, kto uhradí lekársku starostlivosť. Chlapec údajne nie je poistený a nemocnica už doteraz na jeho liečbu vynaložila v prepočte viac ako 20.000 eur.
Podľa zvykov olaskej rómskej komunity sa novým kráľom stáva obvykle najmladší syn kráľa, ktorý sa dostane do veku okolo 60 rokov. Nový vodca by nemal mať viac ako 20 rokov. Deň "korunovácie" je zároveň svadobným dňom, pričom nevestu mu vybrali ešte ako dieťaťu. Ak by sa princ kráľom stať nemohol, následníctvo "trónu" a neoficiálna nadvláda nad asi 1500-člennou komunitou by mohla prejsť na kráľovho vnuka - najstaršieho syna z rodiny. Pôvodne "vyvolená" nevesta by sa meniť nemala.