AKTUALIZOVANÉ 12,55 o informácie o súdoch s demonštrantmi
TEHERÁN. Stále viac príslušníkov iránskeho duchovenstva, ako aj iných zložiek iránskej spoločnosti, vyzýva prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda, aby poslúchal nariadenia najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího a nesnažil sa mu protirečiť.
"Nariadenia vodcu by sa mali prijímať bez váhania," vyjadril sa v stredu na Ahmadínedžádovu adresu vplyvný radikálny duchovný Ahmad Chatámí, ktorý aj doteraz patril skôr k Ahmadínedžádovým kritikom.
Žiadajú ospravedlnenie
"Pán Ahmadínedžád by sa mal národu ospravedlniť," znie palcový titulok na prvej strane najnovšieho čísla týždenníka Jalisarát.
K výzvam zo strany médií a vplyvných duchovných sa pridali aj predstavitelia iránskej Islamskej spoločnosti inžinierov. "Či vám budú ľudia naďalej dôverovať, závisí od toho, či budete bezpodmienečne poslúchať najvyššieho vodcu. Odklon od tejto cesty nebude bez následkov," píšu inžinieri vo svojom otvorenom liste
Ahmadínedžád sa dostal do konfliktu s Chameneím po tom, čo vymenoval do funkcie viceprezidenta svojho dlhoročného spolupracovníka Ráhima Mašáího. Ten nakoniec zo svojho postu v sobotu po ajatolláhovej kritike odstúpil. Duchovní aj médiá však tvrdia, že Ahmadínedžád reagoval pomaly a mal Mašaího odvolať sám.
Ajatolláh Chameneí na vymenovanie Mašháího reagoval vyhlásením, že "je potrebné túto nomináciu zrušiť", pretože je "proti najlepším záujmom vlády i vás ako prezidenta". "Po nariadení zo strany nášho najvyššieho vodcu sa už nepokladám za viceprezidenta. Ale som pripravený slúžiť krajine na akomkoľvek inom poste," vyhlásil krátko nato Mašaí.
Nahneval jastrabov
Mašaího vymenovanie na post iránskeho viceprezidenta sa stretlo s nepriaznivými ohlasmi najmä medzi "jastrabmi" na iránskej politickej scéne a v radoch vplyvného duchovenstva. Mnohí Mašaímu nemôžu zabudnúť jeho minuloročné výroky, že Irán "je priateľom všetkých národov", teda vrátane Izraelčanov a Američanov, čo je v ostrom rozpore s politikou oficiálne hlásanou radikálnymi duchovnými, ktorí krajinu ovládajú.
Ahmadídedžád si duchovných ešte viac pohneval tým, že odvolal z postu ministra s kompetenciou pre spravodajské služby Gholáma-Hosejna Mohseního Ežeheího, ktorý sa od začiatku vyslovoval za odvolanie kontroverzného viceprezidenta.
Nesúhlas s odvolaním Ežeheího vyjadrilo v utorok 210 z celkového počtu 290 poslancov iránskeho parlamentu. Podľa parlamentnej rezolúcie odvolaný minister dokázal, že je mužom na správnom mieste, keď sa postavil na stranu ajatolláha Chameneího.
Pred súd pôjde 20 demonštarntov
Irán postaví pred súd 20 účastníkov nedávnych povolebných nepokojov. Informovala o tom agentúra IRNA s tým, že súdne procesy sa začnú postupne od soboty.
Zadržaných obvinili z vlastníctva výbušnín a zbraní, z útokov na milície a bezpečnostné sily a z kontaktov na exilovú opozičnú skupinu Ľudoví mudžahedíni. "Sú tiež obvinení z útoku na univerzitu, zasielania fotografií nepriateľským médiám, z organizovania nepokojov a ničenia štátneho majetku vrátane bánk a budov," uvádza IRNA.
Iránske orgány v utorok prepustili 140 účastníkov protestov, ktorých zadržiavali v neslávne známej teheránskej väznici Evín. Tajomník iránskej Rady pre národnú bezpečnosť Saíd Džalílí povedal, že demonštrantov prepustili po "intenzívnej porade" členov komisie s teheránskym prokurátorom Saídom Mortazávím.
Vo väzbe podľa neho zostáva okolo 200 osôb vrátane 50 "politikov, členov protirevolučných skupín a cudzincov". "Na základe toho, čo nám povedal teheránsky prokurátor, prokuratúra sa domnieva, že niektorí z nich boli organizátormi výtržností," uviedol.
Počas masových demonštrácií, ktoré nasledovali po júnovom znovuzvolení Mahmúda Ahmadínedžáda za prezidenta, zadržala polícia vyše 2000 ľudí.
Väčšinu po vypočutí prepustili, desiatky z nich však ponechali vo väzbe. Agentúra ISNA predtým informovala, že minister spravodlivosti nariadil okamžité preverenie prípadov všetkých zadržaných demonštrantov.