Miestni starešinovia dohodli predvolebné prímerie v provincii Badghís.
KÁBUL, PRAHA. Len niekoľko týždňov pred prezidentskými voľbami sa Kábul snaží dohodnúť aspoň s niektorými skupinkami rebelov na prímerí. Po prvý raz sa to podarilo v severozápadnej provincii Badghís, hoci zásluhu na tom nemá ani tak vláda afganského prezidenta Hamída Karzaja, ako miestni staršinovia.
Tí partizánov presvedčili, aby aspoň na obdobie predvolebnej kampane a samotného hlasovania, ktoré bude 20. augusta, zložili zbrane. Na odplatu starešinovia zaručili ozbrojencom, že môžu bez obáv prísť do volebných miestností a hlasovať za ľubovoľného kandidáta.
SPOJENECKÉ OBETE
Boje sa začali v roku 2001, keď medzinárodná koalícia zvrhlavládu militantného Talibanu. Spojenci prišli v júli zatiaľ o 67 vojakov, toto číslo doteraz nikdy nebolo vyššie ako 50. Spojenci od začiatku operácie prišli o 1268 vojakov.
Talibovia nie sú jednotní Medzi uchádzačmi o prezidentské kreslo v Afganistne sú i prívrženci fundamentálneho islamu, ktorí by sa mohli stať favoritmi práve ozbrojených extrémistov.
Medzitým vedenie talibov oznámilo, že žiadne prímerie s nikým neuzatvorilo. Pravda je zrejme taká, že talibovia nie sú jedinou ozbrojenou skupinou, ktorá v Afganistane bojuje proti vláde proamerického prezidenta Karzaja a zahraničnej koalícii.
Prakticky každé údolie má svojho poľného veliteľa, ktorý je do značnej miery autonómny a nepodriaďuje sa veleniu talibov v afgansko-pakistanskom pohraničí. Snaha fundamentalistov po zjednotení všetkých skupín bojujúcich proti vláde v Kábule nebola nikdy úspešná.
Aj ďalšie provincie Predstavitelia prezidenta Karzaja vyhlásili, že do volieb sa pokúsia uzavrieť prímerie i v ďalších provinciách. Niektoré radikálne skupiny talibov to odmietli. Naopak, chcú bojovať.
Aj britské velenie upozorňuje, že i keď sa pre ozbrojenú afganskú opozíciu vžilo označenie talibovia, zďaleka nie všetci rebeli sa hlásia k tomuto hnutiu. Preto je možné v budúcnosti s niektorými umiernenými veliteľmi rokovať.